banner30

banner29

Berlin Havalimanı'nda 'yüzbinlerce' hata var!

Almanya'nın başkenti Berlin'de, 2006'da inşaatına başlanan ve milyarlarca euroya mal olan Brandenburg Havalimanı projesinde, binlerce teknik hata tespit edildi.

Ekonomi 03.07.2019, 17:59
Berlin Havalimanı'nda 'yüzbinlerce' hata var!

15 yıllık planlama sonrası yapımına başlanan, Alman mühendisliğinin yeni gurur kaynağı umuduyla başlatılan proje, havalimanının dış alanında bariz bir sorun görünmemesine karşın, terminal kapılarından kablo tesisatına, düzeltilmesi gereken yaklaşık 550 bin teknik hatasıyla Almanlar için adeta bir ulusal travmaya dönüştü.

GECİKMENİN BİLİNEN BEDELİ 6 MİLYAR EURO

Sorunların büyüklüğü nedeniyle 6 kez açılışı ertelenen, son olarak yeniden inşaata başlanmasının bile önerildiği projenin maliyetinin, planlandığı gibi gelecek yıl ekim ayında açılması durumunda yaklaşık 6 milyar euro olacağı tahmin ediliyor.

HER GÜN 1 MİLYON EURO MALİYETİ VAR

Şu haliyle bile projenin, ülke ekonomisine açılamayan her gün için 1 milyon euro  kaybettirdiği iddia edilse de yetkililer, bu konuda net bir rakam vermekten kaçınıyor.

MALİYETİ 7 MİLYAR EUROYU GEÇEBİLİR

Bir Alman gazetesinde yer alan habere göre ise Berlin-Brandenburg Havalimanı inşasında, işler tahmin edilenden çok daha kötü gidiyor ve 2021 senesinde bile açılması zor. Başlangıçta 2,5 milyar euroya mal olması planlanan havalimanının maliyetinin, 7 milyar euroyu geçmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?