banner30

banner29

Bir ülke daha karşı hamle yapıyor!

Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Venezuela, Çin, Hindistan ve Japonya'dan sonra dolar karşıtı cepheye Pakistan da katıldı.

Ekonomi 05.11.2018, 16:38
Bir ülke daha karşı hamle yapıyor!

Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Venezuela, Çin, Hindistan ve Japonya'dan sonra dolar karşıtı cepheye bir ülke daha katıldı. Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın Çin ziyareti ve ülke gündemine  ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

Han'ın ziyaretinin Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret kadar önemli ve  başarılı geçtiğini belirten Çaudri, Çin'in Pakistan'a her türlü ekonomik ve  siyasi desteği sunduğunu vurguladı. Çaudri, "Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru  (CPEC) projesini hem ülkemizde hem de Çin'de insanlara yücelterek anlatıyoruz.  İki ülke arasındaki ticaret hacmimiz 15 milyar doları buluyor. Bundan sonra da  Pakistan ve Çin arasındaki ticarette dolar yerine yuan kullanılacak." diye  konuştu.

Çin'in siyasi nedenlerle değil, halklar arasındaki yakın ilişkilerden  dolayı önemli bir dost olduğunu söyleyen Çaudri, "İlişkiler politikayla değil  halkın ilişkilerine göre şekillendirilir. Bizimde bu nedenle Çin, Türkiye ve  Suudi Arabistan'la yakın ilişkilerimiz var. Bütün Müslüman ülkeler de Han'a  güveniyor. İslam dünyasındaki sorunların çözümü için Han'dan ara buluculuk  istiyorlar. Yemen müzakerelerinde de ilerleme kaydettik. Güçlü bir eylem planıyla  ümmet içindeki çatışmanın çözülmesi dış politikamızın önemli bir parçası  konumunda." ifadelerini kullandı.

Çaudri, ülkede geçen hafta 3 gün süren şiddet olaylarına da değinerek,  "İslam'ın adını kullanarak vatandaşın canına ve malına zarar verenlerin hiçbir  ahlaki temeli yoktur. Kimse İslam adını kullanarak nefret saçamaz. Protestocular  meyve satan çocuklara da saldırdı taksicilere de. Araçların içindeki kadınlar  hakaretlere uğradı, araçlar yakıldı, sokak satıcılarının malları çalındı." dedi.

Göstericilere polis ve askerle müdahale etmek yerine müzakere yolunu  seçtiklerini söyleyen Çaudri, Facebook ve Twitter'la anlaşarak şiddet olaylarına  karışanlara ilişkin bilgileri aldıklarını ve hesapların bloke edildiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?