Borsa'da 600 milyon dolarlık operasyon!

Borsa İstanbul'da cuma günü özellikle küçük yatırımcıyı etkileyen 600 milyon dolarlık bir operasyon olduğu ifade edildi.

Borsa'da 600 milyon dolarlık operasyon!
Borsa İstanbul'da geçtiğimiz cuma günü 16.3 milyar lira ile tarihin en yüksek hacmine işlem hacmine ulaşılırken, saat 16:30 ila 17:00 arasında, döviz piyasasıyla eşgüdümlü olarak borsada küçük yatırımcıya yabancılar tarafından büyük bir darbe vuruldu. Tahmini büyüklüğü 600 milyon dolar olan operasyon adım adım şöyle gelişti.

1- Dolar 6.80 TL'nin üzerinde bulunurken, saat 16:30'da bir anda sert satışlarla 6.45 TL'ye kadar geriledi.
2- Dolara satış gelmeden 5 dakika önce borsa 92,500 seviyesinde bulunuyordu.
3- Saat 16:30'da dolara satış gelirken, borsada endeks bir anda yüzde 3 değer kaybederek 89,000'e kadar geriledi.
4- Borsada işlem gören büyük şirketlerin tamamına yakını o dakikalarda yüzde 10-20 arasında çakıldı.
5- Panikleyen küçük yatırımcı hisselerini satarken, gelinen seviyenin ardından tekrar alıma geçmek için harekete geçti.
6- Küçük yatırımcı, hisse fiyatları dibe vurduğu için alıma geçmek istese de bankaların sistemi kilitlendiği için alım yapamadı.
7- 5-10 dakika içerisinde elindeki hisseleri yabancıya kaptıran küçükler tekrar hisse alamazken, özellikle yabancı kurumlar önemli miktarda alım gerçekleştirdi.
8- Endeks bu alımlarla 94 bin puanın üstüne çıkarken, bu işin kaymağını da yabancılar yedi.

Türk şirketlerinin fiyatı düştü

Ekonomik gerekçelerden ilgisiz olarak yükseltilen dolar kuru ile kriz algısı pompalanmaya çalışılırken, borsada da şirketlerin hem mali olarak güçsüzleştirilmesi hem de hisse fiyatı olarak yerle bir edilmesi amaçlanıyor. Rahip krizinin başladığı tarihten bu yana borsada endeks TL bazında yerinde sayarken, dolar bazında düşüş yüzde 35'e ulaştı.

Yabancılar hisse topluyor

Özellikle döviz borcu olan şirketler üzerinden ekonomiye darbe vurulması hedeflenirken, hisse fiyatlarının dolar bazında ucuzlaması için de gereken yapılıyor. Yabancıların düşük fiyatlardan hisseleri toplama isteği rakamlara da yansıyor. Sabah'ta yer alan habere göre 19 Temmuz'dan 10 Ağustos'a kadar olan sürede yabancılar 2.3 milyar liralık net hisse senedi alımı gerçekleştirdi.
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5