banner30

banner29

Doğal gaz ve petrol sonrası Türkiye'den yeni hamle! Altın...

Doğal gaz ve petrol hamlelerinin ardından Türkiye'den heyecanlandıran altın açıklaması geldi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Geçen yıl 38 ton altın üretmiştik. Bu Türkiye tarihinde bir rekordur. Bu yılda salgına rağmen inşallah 44 ton altın üretim hedefimizi yakalayacağız. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de bu üretimleri katlayarak yıllık 100 ton altın üreteceğiz." dedi.

Ekonomi 12.09.2020, 10:43
Doğal gaz ve petrol sonrası Türkiye'den yeni hamle! Altın...

Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulan Türkiye, Libya'da petrol arama faaliyetleri için Ulusal Mutabakat Hükümeti ile görüşmelere başlamıştı.

Tarihi gelişmelerin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den gelen açıklama Türkiye'de heyecanın seviyesini artırdı.

Bakan Dönmez, doğal gaz ve petrolün dışında altın başta olmak üzere madenler ve yenilebilir enerjideki dönüşümü anlattı.

"Türkiye’nin havadan röntgenini çektik" ifadelerini kullanan Dönmez, “Altında uzun yıllar itibariyle yıllık 8-10 milyar dolar civarında ithalatımız var. 2017’de başlayıp 2018’de tamamladığımız havadan jeofizik görüntüleme ile Türkiye’nin dört bir tarafını havadan röntgenini çektik. Türkiye genelinde bu çalışmayı bitirdik. Her yıl ortalama 1 milyon metre sondaj yapıyoruz. O sondajlardan da bazı maden varlıklarının rezervlerini tespit ediyoruz, sonrasında da ilgili bölgenin sınırlarını tespit ederek saha işletilip ekonomiye kazandırılıyor” dedi.

"YILLIK 100 TON ALTIN ÜRETECEĞİZ"

2019 yılında 38 ton altın üretildiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yıllık 100 ton altın üretileceğinin müjdesini verdi. İşte Bakan Dönmez'in konuya ilişkin yaptığı o açıklama: “Hatırlayacağınız gibi geçen yıl 38 ton altın üretmiştik. Bu Türkiye tarihinde bir rekordur. Zira 2000’den önce ülkemizde altın üretimi hemen hemen yoktu. Bu üretime biz 2000’li yıllardan sonra ulaştık. Bu yılda salgına rağmen inşallah 44 ton altın üretim hedefimizi yakalayacağız. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de bu üretimleri katlayarak yıllık 100 ton altın üreteceğiz. Türkiye’nin yıllık olarak ortalama 150 ton altın ithalatı var. Bu rakamlara ulaştığımızda da altın ithalatına ödediğimiz rakamlar üretimimiz oranında azalacak”

“TOPRAKLARIMIZDAKİ ALTINI ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR''

Türkiye topraklarında bulunan altının çıkarılması gerektiğinin altını çizen Fatih Dönmez, "Tıpkı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve diğer ülkelerin yaptığı gibi. Gelişmiş ülkeler altın çıkarmada hangi prosedürleri uyguluyorlar ise, biz de Türkiye olarak aynı prosedürleri uyguluyoruz. Altın ithalatının cari açığın oluşmasında önemli bir rolü olduğunu görüyoruz. Örneğin 2019 yılında 12,5 milyar dolarlık altın İthal etmişiz. Saf altını da işleyerek 7 milyar dolarlık altın ihraç etmişiz. Net açık 5,5 Milyar dolar. Bu yılın ilk 6 ayında ise 11,5 milyar dolarlık altın ithal etmişiz. Buna karşın 3 milyar dolarlık da altın ihraç etmişiz. Altı ayda 8,5 milyar dolarlık altında net dış ticaret açığımız var" diye konuştu.

"LİTYUM İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

Lityum üretimine bu yıl sonu itibariyle başlanacağını duyuran Dönmez şunları söyledi: "Çevreye ve insan sağlığına duyarlı dünya standartlarında madencilik yapılıyor. Atık havuzları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve DSİ’nin sıkı denetimi altındadır. Önemli bir element olan ve elektrikli otomobil bataryalarında da kullanılan Lityum ile ilgili çalışmalarımız var. Eskişehir Sivrihisar’da Eti Maden İşletmeleri bir pilot tesis kurma çalışmalarına başladı. Bor atıklarından lityum üretimine bu yıl sonunda da başlayacağız inşallah. Başlangıçta yılda 10 ton olmak üzere bu yıl sonu itibariyle üretime geçiyoruz. Kısa vadede bu üretimi 500 tonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz"

Ölümcül yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi döneminde madencilik alanında faaliyetlerin çok büyük ölçüde yavaşladığını beliten Bakan Dönmez, Temmuz ayı ile birlikte söz konusu durumun tersine döndüğünü söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Bu sebeple üretimde de ciddi düşüşler yaşandı. Temmuz ayından itibaren madencilik faaliyetleri eski, aktif, güzel günlerine dönmeye başladı. Çin’de de işlerin açılmasıyla beraber ihracatta da kıpırdanmalar başladı. Ekim ayı içerisinde 1000 MW’lık Mini YEKA-GES yarışmasını yapacağız. 10 yıl içerisinde 10 bin MW rüzgar ve 10 bin MW güneş kapasitesinin eklenmesi hedefleniyoruz. Sadece üretim değil yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretimine de yatırım yapılıyor. Rüzgâr türbini üreten fabrikanın açılışı yapılacak. Lisanssız üretimde 6.500 MW seviyelerine gelindi. Yaklaşık yüzde 92’si güneş kaynaklı. Temmuz ayı sonu itibarıyla 2020’nin ilk 7 ayında yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretim oranı yüzde 63,7. 2017 yılından beri yenilenebilir enerji kapasite artışında ülkemiz dünyada 9. Avrupa’da üçüncüyüz. 2019’da yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisi miktarında Avrupa’da 2. sırada yer aldık. Yerli kaynakların elektrik üretimindeki payı Aralık 2018’den bu yana aralıksız olarak 19 aydır aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?