banner29

Dolar haftaya nasıl başladı?

Geçen cuma, Ocak ortasından bu yana ilk defa 5.40 üzerini test edip 5.38'lere inen dolar haftaya nasıl başladı? Yanıtı haberimizde...

Ekonomi 04.03.2019, 09:26 04.03.2019, 09:28
Dolar haftaya nasıl başladı?

Dolar, zayıf büyüme beklentilerine rağmen ABD'de 2.3 olan beklentinin 2.6 gelmesi nedeniyle destek bulan endeksin yükselmesi nedeniyle tüm gelişen ülke paraları karşısında haftayı güçlenerek kapattı.

Dolar endeksi geçen hafta başında indiği 95'li seviyelerden uzaklaştı ve yeniden 96.5 seviyesine yaklaştı. Büyüme ve ekonomik verilerdeki gelişmelerin Fed'in faiz politikasına yansıması piyasalarda yakından takip ediliyor.

Dolar 5,37 Euro ise 6,10 seviyesinden işlem görüyor.

Uzmanlar ABD tahvil getirilerindeki yükseliş trendinden dolayı TL de dahil olmak üzere gelişen ülke paralarının satış baskısı yediğini belirtiyor.

Dolar, Türk Lirası karşısında 5.25 - 5.35 arasında dalgalanırken hem endeksin değerlenmesi hem de S-400 konusundaki haber akışı nedeniyle oluşan risk algısıyla yüklseldi ve cuma günü dolar/TL'yi ocak ayından bu yana ilk kez 5.40 üzerine taşıdı ancak kur sonrasında 5.38'ye gevşedi.

4 Mart sabahı ile dolar 5.37'lerde başladı. Bu hafta piyasalarda hem yoğun bir veri hem de haber akışı bekleniyor.

Yurt içinde bugün şubat ayı enflasyon rakamları açıklanacak. TCMB'nin faiz kararı, şubat ayı dış ticaret istatistikleri ve merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri öne çıkacak diğer veriler. Analistler Türkiye'nin jeopolitik risklerinin azalması, TCMB'nin enflasyonla mücadelede kararlı duruşu gibi unsurların TL'deki oynaklığı azalttığını belirtiyorlar.

Yurtdışında ise Euro Bölgesi'nin dördüncü çeyrek büyüme rakamları, Çin ve ABD Dış Ticaret Dengesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve sonrasında Mario Draghi'nin yapacağı basın toplantısı piyasaların odağında olacak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?