Dolar tarihi anlaşmayı bekliyor! İşte son durum...

Dün beklentilerin altında gelen kasım ayı sanayi üretim verilerinin ardından 5.89'un üzerine tırmanan dolar/TL yeni güne 5.8876'dan başladı. Bugün gözler Çin ile ABD arasında imzalanacak ticaret anlaşmasının detaylarında olacak.

Dolar tarihi anlaşmayı bekliyor! İşte son durum...

Dün güne 5.87 liradan başlayan dolar/TL kasım ayı sanayi üretim verilerinin beklentileri karşılamamasıyla 5.89'un üzerine tırmanmıştı. Kasım ayında Sanayi Üretim Endeksi, yüzde 5.8'lik beklentiye karşın,  yıllık yüzde 5.1 yükseldi.

Dolar 15 ocak 2020 Çarşamba gününe ise 5.8876 liradan başladı.

Bugün gözler Beyaz Saray'da imzalanacak ABD-Çin Birinci Aşama Ticaret Anlaşması'nda olacak. Anlaşmanın imzalanacağı önceden açıklandı. Dolayısıyla sadece imzaların atılması piyasalarda muhtemelen önemli bir etkiye yol açmayacak.  Ancak anlaşmanın detayları ve kapsamı, bazı bilgiler sızdırılmış olsa da, tam olarak bilinmiyor. Anlaşma detayları iki ülke arasında devam eden ticaret geriliminin kalıcı olarak sona ermesi yolunda ne kadar büyük bir adım atılıp atılmadığını gösterecek.

Yurtiçinde ise aralık ayı konut satış istatistikleri açıklanacak ama bunun kurda bir etkisi olması beklenmiyor. Piyasalar artık yarın Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun alacağı faiz kararını bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5