Dünya bankası türkiye paketini onayladı! 500 milyon euro kaynak...

Dünya Bankası, kentlerdeki sürdürülebilir kalkınma için Türkiye'ye 500 milyon euro kaynak verilmesini onayladı. Söz konusu kaynak; toplu ulaşım, su dağıtımı, atık yönetimi, enerji verimliliği, itfaiye hizmetleri ve sosyal hizmetler alanındaki belediye yatırımlarında kullanılacak. Dünya Bankası'ndan Auguste Kouame "Türkiye'nin büyüyen şehirleri giderek artan iklim ve afet riskleri ile karşı karşıya" dedi.

Dünya bankası türkiye paketini onayladı! 500 milyon euro kaynak...

Dünya Bankası 'Sürdürülebilir Şehirler Projesi' kapsamında 2016 ve 2018'deki kredilere ek olarak Türkiye'ye 500 milyon euro daha ek finansman verilmesi kararını onayladı. Kurumun açıklamasında "Sürdürülebilir Şehirler Programı, ilgilenen belediyelerin öncelikli yatırımları için finansmana erişimlerini sağlayarak ve vatandaşlarına daha iyi hizmet sunmalarına yardımcı olarak Türkiye’nin şehirlerinin ekonomik, finansal, çevresel ve sosyal sürdürülebilirliklerini arttırmayı amaçlar" deniliyor.

BÜYÜYEN ŞEHİRLER RİSKLER İLE KARŞI KARŞIYA

Dünya Bankası tarafından cuma günü yayımlanan bültene göre, finansman toplu ulaşım, su dağıtımı, atık yönetimi, enerji verimliliği, itfaiye hizmetleri ve sosyal hizmetler alanındaki belediye yatırımlarında kullanılacak.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame "Türkiye'nin büyüyen şehirleri giderek artan iklim ve afet riskleri ile karşı karşıya. Bu risklere karşı gerekli hizmetleri sağlamak ve Türk vatandaşlarının yaşamlarını iyileştirmek için çok çeşitli altyapı tesislerinin sürdürülebilir ve dayanıklı bir şekilde tesis edilmesi gerekiyor. Sürdürülebilir Şehirler Projesi için sağlanan bu ek finansman yoluyla Türkiye'nin şehirlerinin sundukları hizmetleri artırmalarına ve iyileştirmelerine yardımcı olmaya devam etmekten mutluluk duyuyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5