banner30

banner29

Dünya ekonomisi fena vuruldu! Türkiye için dikkat çeken tahmin...

Koronavirüs salgını, dünyanın en büyük ekonomilerini derinden sarstı. ABD ekonomisi yüzde 4,8 daralırken, Çin ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 6,8 küçüldü. Avrupa Birliği ise yüzde 3,5 geriledi. Fransa’daki küçülme ise 5,8 ile İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en sert düşüş oldu.

Ekonomi 06.05.2020, 11:54
Dünya ekonomisi fena vuruldu! Türkiye için dikkat çeken tahmin...

Küresel ekonomik düzen, 2008 finans krizinin etkilerini daha tam olarak ortadan kaldırmamışken, yeni bir ekonomik darbe yedi. Başlangıçta sağlık sorunu olarak görülse de ekonomiye büyük etkileri olan koronovirüs salgını büyüme beklentilerini ters yüz etti. Dünyanın en büyük ekonomileri olan ABD, Çin, Avrupa Birliği ülkeleri ile diğer birçok ekonomi, bu yılın ilk çeyreğinde daralma şoku ile karşı karşıya kaldı.

Ticaret savaşlarının peşinde gelen pandemi darbesi, ilk çeyrek verilerine yansıması itibariyle yıkıcı etkileri olduğunu gösterdi. Merkez Bankaları’nın faiz indirimlerinin ardından artırdıkları parasal genişlemeler büyük daralmanın önüne geçilmemiş gibi duruyor.

TRUMP BÜYÜK ŞOK YAŞIYOR

Ticaret savaşlarıyla ülke dışındaki ABD firmalarının üretimlerini içeri çekmek isteyen Donalt Trump’ın seçimlere güçlü bir ekonomiyle gitme planı şimdilik suya düşmüşe benziyor. ABD ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 daralarak piyasa beklentisinin üzerinde bir küçülme gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı’nın ocak-mart dönemine ait öncü GSYH verilerine göre; ABD’de GSYH, yılın ilk çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre yüzde 4,8 azaldı. Küresel finansal kriz döneminden sonraki en sert düşüşü kaydeden veriye ilişkin piyasa beklentisi, yüzde 4 daralma yönündeydi.

ÇİN İLK ÇEYREKTE GÖÇTÜ

Ocak-Mart döneminde en büyük ekonomik daralmayı yaşayan ülke ise salgının çıkış noktası olan Çin oldu. Çin ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 6,8 daraldı. Söz konusu oran, Çin hükümetinin 1992’den bu yana yayımladığı resmi büyüme rakamları arasında en kötü performansa işaret etti. Ülke ekonomisi ilk çeyrekte geçen yılın son çeyreğine kıyasla da yüzde 9,8 daraldı. Kovid-19 nedeniyle Çin’de birçok fabrikası ilk çeyrekte üretim yapamadı. Bu durum hem arz hem de talep kanalının ciddi bir şekilde sekteye uğrattı.

AVRUPA EKONOMİDE DE DÖKÜLDÜ

İtalya, İspanya, Fransa gibi üye ülkelerinin salgınla mücadelede sınıfta kaldığı Avrupa Birliği ekonomide de büyük darbe yedi. Avrupa Birliği ekonomisi Kovid-19 nedeniyle yüzde 3,5 küçüldü. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Avro Bölgesi’nin 2020 yılı birinci çeyrek büyüme oranlarına ilişkin öncü verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2020’nin ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 3,8 azaldı. Salgının vurduğu ülkelerin başında gelen Fransa’nın ekonomisi ise ilk çeyrekte yüzde 5,8 daraldı. Fransa’daki bu küçülme İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en sert düşüş oldu.

Singapur ekonomisi yüzde 10,6 daraldı

Koronavirüsün etkisi Uzakdoğu Asya ülkelerinde ise farklı oldu. Singapur ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 10,6 daralırken, Endonezya yüzde 2,97’lik bir büyümeyle ilk çeyreği kapattı. Singapur’daki küçülme 2009’dan bu yana göre en kötü GSYH daralması olarak kayıtlara geçti. İlk çeyreği yaklaşık yüzde 3’lük büyümeyle kapatan Endonezya, halinden memnun değil. Çünkü salgını nedeniyle büyümesi 2,97’ye gerileyen Endonezya 2001’den bu yana en zayıf büyümesini kaydetti.

TÜRKİYE AZ HASARLA ATLATIR

Geçen yıl yaşanan ekonomik sıkıntının ardından bu yıl yüzde 5 civarında büyümesi beklenen Türkiye ekonomisinde de salgının etkisi yaşanıyor. Salgınla proaktif bir mücadele sergileyen Türkiye’nin geride bıraktığımız birinci çeyrek verileriyle 2020’ye hızlı bir giriş yaptığı görülüyor. Ancak salgınla mücadele kapsamında ekonomisini kısmen kapatan Türkiye’nin bu süreci en az hasarla atlatması bekleniyor.

Yenişafak

Yorumlar (2)
Eren 13 ay önce
Yıllardır Erdoğan VİZE Serbesti sözünü tutmadı Ve Açıkkapı politikası yüzünden ve Türkiye Mülteci sorunu başta olmak üzere - 50. Milyar dolar harcanmış Ve 9.Milyon mülteci var sırtımızda taşıyoruz. — Avrupa İle ABD İle Dış politika Sorunlar yaşıyor ... Demokrasi ve özgürlük- Adalet - Yargı - Fırsat Eşitliği - Adil ve Eşit gelir paylaşımı gibi hiçbir Sözünü tutmadı.
Bence Erken Seçim olsun İstiyoruz ...
Yalan yok 13 ay önce
Yıllardır Erdoğan VİZE Serbesti SÖZÜNÜ tutmadı Ve Avrupa Mülteci Anlaşması İle Açıkkapı politikası Ve Yıllardır Türkiye olarak Tam 9. Milyon mülteci ve Göçmenler var sırtımızda taşıyoruz Ve
Tam- 50. Milyar dolar harcanmışız
Ve Türkiye Ekonomik Kriz - içinde —/ Demokrasi- Yargı - Fırsat Eşitliği - Partiler Kanunu - Adil gelir paylaşımı - Yolsuzlukla mücadele yasası - gibi her zaman olduğu gibi pasif ve Bahaneler Ve mağduriyet edebiyatı yapması . Dış güçler - FETÖ - PKK - Masonlar - Emperyalizm -
Türkiye Düşmanları gibi -
Eyyy Avrupa - Eyy Kandırıldık diyerek yıllardır - Bunların hepsini gösterdi ... Yeter artık bıktık usandık ... Allah Aşkına yeter artık
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?