banner30

banner29

Dünya piyasalarında koronavirüs paniği: Borsalar güne sert düşüşle başladı

Tüm dünya'da Çin'in Wuhan eyaletinden yayılan Koronavirisüne karşı önlemler alırken, Çin'deki üretimin virüs nedeniyle azalırken tüm dünyada üretimin azalmasından dolayı etkilendi. Borsalarda da virüs nedeniyle bir panik oluştu. Borsalar güne sert bir düşüşle başladı.

Ekonomi 09.03.2020, 16:55
Dünya piyasalarında koronavirüs paniği: Borsalar güne sert düşüşle başladı

Avrupa borsaları cuma günü seanslarını, Asya piyasalarının etkisiyle sert düşüşle açtı. Uzmanlara göre, yatırımcılar, koronavirüs salgınının ekonomiye etkisiyle ilgili en kötü senaryoya hazırlanıyor.

En sert düşüş %3,85 ile Francfort borsasında yaşandı. Emden Research uzmanlarından Timo Emden, Dax'taki düşüşü "kontrol dışı çakılma" olarak tanımladı. Emden, yatırımcının dikkatinin tamamen koronavirüs salgınında olduğunun altını çiziyor.

Madrid borsası yüzde 3,11, Londra borsası ise yüzde 3,05 oranında değer kaybetti. Bu iki borsanın bir hafta içindeki kaybı yüzde 11'i buldu. Güne düşüşle başlayan Milan borsasında yüzde 3.08'lik bir gerileme kaydedildi.

Cuma sabah yüzde 3,36'lık bir kayıpla güne başlayan Paris borsasında Ağustos 2019'dan beri en düşük seviye görüldü.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde ise değer kaybı yüzde 4'ü geçti.

Avrupa borsalarındaki kayıpları tetikleyen Asya piyasalarında Tokyo %3,67, Şangay %4, Shenzen ise %5 düşüşle günü kapatmıştı.

AFP'ye konuşan Tokai Tokyo Research uzmanlarından Seiichi Suzuki piyasalardaki panik havasını "her satış bir diğerini tetikliyor" sözleriyle özetledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?