Emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber! Gündemimizde yok...

Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman yeni tasarının yasalaşması durumunda, 1999 yılından önce sigortalı olan yüzbinlerce kişinin, diğer koşulları da sağlamaları halinde, "yaşa takılmadan" emekli olabileceğini öne sürmüştü. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise böyle bir düzenlemenin gündemde olmadığını belirtti.

Emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber! Gündemimizde yok...
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TBM Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman şu ifadeleri kullandı:

"2016 ve 2018 yıllarında TBMMye sunulan emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanmış Kanun Teklifine göre, ilk SGK girişi 08.09.1999 ve öncesinde olanlardan, erkek ise 25 yıl zorunlu hizmet süresini ve emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlayanlar, kadın ise 20 yıl zorunlu hizmet süresini ve emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlayanlar bu haktan faydalanabilecekler.

"Bir başka deyişle, bu teklif Ekim ayında yasalaşırsa, erkek için 1993 yılı Ekim ayından önce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, kadın için 1998 yılı Ekim ayından önce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, gerekli olan 5000 ile 5975 gün aralığındaki hizmet prim günlerini tamamlamışlarsa, bu yasadan yararlanarak üç ay içinde yazılı başvuruda bulunmaları halinde emekli olabilecekler.

"Ülkemizdeki emeklilik yaş şartı mecburiyeti 1999 yılından sonra gelmiştir. Dolayısıyla teklifte gördüğümüz üzere, sadece 1999 yılından önce SGK kapsamına alınanları dikkate almaktadır.

KALIN: GÜNDEMDE YOK

Bu açıklamanın ardından kendisine sorulan soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Şu anda hükümetin gündeminde bu konu yok. Teklif geldiğinde Ekim ayında bakılır. Ama bunun maliyeye üreteceği maliyeti de dikkate almak durumundayız. Bugün bu konu gündeme gelmedi, yarın da gündemimizde yok" dedi
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5