Erdoğan onay verdi! Türkiye, ABD'ye solunum cihazı parçası satacak...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında yapılan görüşmenin detayları ortaya çıktı. Buna göre Erdoğan, Ford firmasına cihazların üretiminde kullanılan kritik bir parçanın Türkiye'de üretilip ABD'ye satışına onay verdi.

Erdoğan onay verdi! Türkiye, ABD'ye solunum cihazı parçası satacak...

Türkiye ile ABD arasında solunum cihazının en kritik parçası konusunda anlaşma sağlandı. Onlarca mühendis bir araya geldi, gece gündüz çalıştı 14 gün gibi kısa bir sürede seri üretim bandından ilk yerli ve milli yoğun bakım solunum cihazlarını indirdi ve o cihazlar dün ilk etabı açılan Başakşehir Şehir Hastanesi'nde sergilendi.

AYDA 5 BİN CİHAZ ÜRETİLECEK

Türkiye artık sadece kendi yerli ve milli solunum cihazını üretmeyecek bir de o cihazlarda kullanılan parçaları ihraç edecek. İlk girişim ABD'den geldi.
 
Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nde solunum cihazı üretmek için harekete geçen Ford firmasına cihazların üretiminde kullanılan kritik bir parçanın satışını yapmaya hazırlanıyor.

Satış için onay Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde verildi.

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, ABD Başkanı Trump ile Cumhrubaşkanı Erdoğan'ın yaptığı telefon görüşmesinde solunum cihazı ve koronavirüsle mücadele için kullanılan koruyucu ekipman konusu gündeme geldi.

ERDOĞAN'DAN FORD'UN İHTİYAÇ DUYDUĞU PARÇANIN ÜRETİMİNE ONAY

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ford'un solunum cihazı üretmek için ihtiyaç duyduğu o parçaya Türkiye'den satış yapılmasına onay verdi, yakın dönemde satışı yapılacak. Parçayla beraber Ford solunum cihazı üretimine hız kazandıracak.

CNN TÜRK'e konuşan kaynaklar, o parçadan ülkemizde yeterince var, bu nedenle Cumhurbaşkanı parçanın satışına onay verdi, ifadelerini kullandı.

Öte yandan,, kişisel koruyucu ekipman satışı için de iki ülke arasında görüşmeler sürüyor. Amerikan firmaları ile Türk firmaları arasında Amerikan hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının ihtiyacı olan kişisel koruyucu ekipman satışı ya da takası gündemde. Henüz sonuçlandırılmayan görüşmelerde onay verilmesi halinde Türkiye'den ABD'ye yüklü miktarda koruyucu ekipman satışı yapılması gündeme gelecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5