Günde ortalama 25 bin araç tescili yapılıyor

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, Türkiye genelindeki tüm noterliklerde günde ortalama 2625 aracın ilk tescilinin yapıldığını söyledi.

Günde ortalama 25 bin araç tescili yapılıyor
Araç satış ve devir işlemlerinin noterliklerde yapılmaya başlandığı 1 Mayıs 2010'dan 31 Mayıs 2018'e kadar olan dönemde 46 milyon 893 bin 675 aracın tescil işleminin yapıldığını belirten Yunus Tutar, "Araç tescil işlemlerinin 1 Şubat 2018’den itibaren tümüyle noterliklere geçmesi sonucu Türkiye genelinde 615 tescil şubesinde görev yapan polis memurlarının, esas işlerine dönmeleri ve vatandaşın güvenliği ve asayişiyle ilgili görev yapmalarına olanak sağlandı" dedi.

En yoğun günler pazartesi ve cuma

Noterlerdeki araç tescili yoğunluğunun günden güne arttığını anlatan Tutar, şunları söyledi:

"Türkiye genelindeki tüm noterliklerde günde ortalama 2 bin 625 aracın ilk tescili yapılıyor. İkinci elde ise günde ortalama 22 bin 893 aracın tescil işlemi noterliklerde gerçekleşiyor. Araç tescil işlemlerinde en yüksek yoğunluk pazartesi ve cuma günlerinde meydana geliyor. Cuma günleri sıfır araç tescillerinde yoğunluk yaşanırken, pazartesiler ise ikinci elde en yüksek yoğunluğun yaşandığı günler oluyor.

2010 yılında 2 milyon 611 bin 706 olan ikinci el satış ve devir adedi, 2017 yılına kadar katlanarak 7 milyon 468 bin 598’e ulaştı. 2018’in başından Mayıs ayı sonu itibarıyla ise 3 milyon 323 bin 647 aracın işlemleri noterliklerde sorunsuz bir şekilde yapıldı."

"Satış ve devir işlemleri yapıldığı anda tescil işlemi de sonlanıyor"

Tutar, vatandaş odaklı hizmet hedefiyle yapılan işlemlerle vatandaşların tek bir noktadan, daha hızlı ve güvenli bir şekilde iş ve işlemlerini yapmalarını amaçladıklarını ifade etti.

"Önceden oldukça zaman alan ilk tescil veya ikinci el araç satış ve devir işlemi şimdi ortalama 10 dakikada tamamlanıyor. Vatandaşlarımız, Türkiye genelindeki bin 931 noterlikten, istedikleri herhangi birine giderek tek bir noktada aynı gün içinde işlemlerini tamamlayarak, tescil belgelerini işlemin yapıldığı anda teslim alabiliyor. Sonuç olarak, noterliklerde satış ve devir işlemleri yapıldığı anda tescil işlemi de sonlanıyor. Günde ortalama 25 bin araç tescili yapılıyor. Önceden oldukça zaman alan işlemler şimdi 10 dakikada tamamlanıyor."

"Tescil işlemleri 1 Şubat 2018'de noterlere devredilmişti"

Türkiye Noterler Birliği olarak kazanılan tecrübe çerçevesinde vatandaşlar ve devlet için çözüm üretmek üzere iş birliklerine açık olduklarını anlatan Tutar, şöyle devam etti:

"Teknolojiyi mesleğimizle ilgili faaliyetlerde başarılı bir şekilde kullanmamız gerek kamuoyunda gerekse siyasi iradede noterlere güveni arttırdı. Ülkemiz noterleri olarak vatandaşlarımızın hayatına dokunan pek çok konuda görev alıyoruz. Bağımsız, tarafsız, önleyici hukukçu kimliğimizle, vatandaşları bilgilendiriyor, işlem güvenliğini tesis ediyor ve uyuşmazlıkları önlüyoruz. Diğer yandan, iletişim ve bilgi teknolojilerindeki hızlı dönüşüme uyum sağlıyor, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yenilikleri hayata geçiriyor, imza attığımız projelerle hizmet kalitesini yükseltiyoruz."

1 Mayıs 2010'dan bu yana araçların elektronik ortamda satış ve devri noterler tarafından yürütülüyor. İkinci el araç satışının noterliklerce yapılmasına dair değişikliğin doğurduğu memnuniyetle tescil işlemleri 1 Şubat 2018'de tümüyle noterlere devredilmişti.

AA


Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5