Halkbank'tan esnaf ve sanatkarlara 22 milyar lira kredi

Halkbank esnaf ve sanatkarlara yılın ilk 3 ayında 10 Milyar lira, yılın tamamında ise toplam 22 milyar lira Esnaf Kredisi desteği vereceğini açıkladı.

Halkbank'tan esnaf ve sanatkarlara 22 milyar lira kredi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında, Halkbank’ın bugüne kadar esnaf ve sanatkarların uygun şartlarda finansmana erişimine öncelik ettiğini ifade ederek, bankanın esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından açıklama yapan Halkbank, 2019 yılında da yeni Esnaf Kredi Programı ile desteğini artırarak devam ettireceğini duyurdu.

"Bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacağız"

Esnaf ve sanatkara uygun koşullarda temin edecekleri kredilerle ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceklerini vurgulayan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları ifade etti:

“Ekonomimize değer katacak uygulamalarla yeni yılda da işletmelerin faaliyetlerini finansal anlamda hiçbir zorluk yaşamadan sürdürmesini sağlayacağız. Ülkemizin kalkınması, üretim ve istihdamın artması için geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle esnaf ve sanatkârlara destek olmayı sürdüreceğiz.

Yeni umutlarla başladığımız 2019 yılına özel geliştirdiğimiz Esnaf Kredi Programı ile bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacağız. Bugün sayıları 1000’e ulaşmış olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle, kooperatiflerin bulunmadığı yerlerde ise Bankamızca doğrudan kredi kullandırmak suretiyle tüm esnaf ve sanatkârlarımıza ulaşarak, artan kredi desteklerimizle bu yıl da esnafın yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.”

"Kredi kullandırımları 9 Ocak itibarıyla başladı"

Yeni Esnaf Kredi Programı kapsamında esnaf ve sanatkârların işletme ve yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında toplam 22 milyar TL kredi kullandıracaklarını belirten Arslan, şubelere kredi plasman tahsislerinin yapıldığını, yeni programa ilişkin kredi kullandırımlarının 9 Ocak itibarıyla başladığını söyledi.

Arslan, “Tahsis edilen tutarın 10 milyar TL’lik kısmının, bankamızın likidite durumu ve kredi geri dönüşlerinin yoğunlaşma dönemleri dikkate alınarak 2019 yılının ilk 3 ayında kullandırılması kararlaştırılmıştır. Esnaf kredisi kullandırımlarında, mevcut uygulamada olduğu gibi,Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği devam edecektir.” ded

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5