Hazine Bakanı Albayrak'tan ABD'nin skandal kararına tepki

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, spekülatif hamlelerle piyasalarda olumsuz hava oluşması için yapılanların boşa çıkacağını söyledi.

Hazine Bakanı Albayrak'tan ABD'nin skandal kararına tepki
ABD'nin skandal yaptırım kararına tepki gösteren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yaptırım kararı bizim için kabul edilebilir değildir. Sürecin, güçlü tarihi geçmişe ve müttefikliğe sahip iki ülke ilişkilerine uygun şekilde, diplomasi ve yapıcı çabalarla sonuçlanması önceliğimizdir." dedi.

"Türk ekonomisine etkisi sınırlı olacaktır"

Albayrak, "Bu yanlışta ısrar edilmesi durumunda ortaya çıkacak tablonun Türkiye’ye ve Türk ekonomisine etkisi sınırlı olacaktır. Gelişmeler sonrası ekonomiye yönelik ataklar kısa dönemlidir. Bu süreç içerisinde, spekülatif hamlelerle piyasalarda olumsuz hava oluşması için yapılan girişimlerin tamamı da boşa çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

Mevcut makroekonomik veriler ışığında, bütçe disiplini, enflasyon ile mücadele, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması hedefleri için kapsamlı çalışmaların başlatıldığını hatırlatan Albayrak, "Bu kapsamda paydaşlarımızla yaptığımız istişare toplantılarında elde ettiğimiz verileri de dikkate alarak, Orta Vadeli Programımız için ilk toplantımızı hafta başında gerçekleştirdik." diye konuştu.

"Türkiye güçlü bir şekilde yoluna devam edecek"

Albayrak, "Program hazırlığı devam ederken, ekonomik dengelenme için gerekli görülen bir dizi adımı ve bütçe disiplini kapsamında bazı tasarruf tedbirlerini de hayata geçirmiş bulunuyoruz. Diğer yandan, kısa ve orta vadeli, farklı dış kaynak finansmanı için görüşmelerimiz pozitif şekilde ilerlemektedir. Ekonomik dengelemenin akabinde, ekonomimizin sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme üzerine oturacağından ve Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın." dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5