banner30

banner29

Hindistan, İran'dan petrol alımında 'dolar'dan vazgeçti

Hindistan ile İran arasında kasım başlarında imzalanan mutabakatta, iki ülke arasındaki petrol ticaretinde dolar yerine Hint rupisi kullanılacağının öngörüldüğü ortaya çıktı.

Ekonomi 08.12.2018, 11:25
Hindistan, İran'dan petrol alımında 'dolar'dan vazgeçti

Business Standard'ın kaynaklarına dayandırdığı haberinde, "Mutabakat, ABD'nin Hindistan ve diğer 7 ülkeyi, İran'a yönelik petrol yaptırımının geçici olarak dışında tutma kararının hemen ardından imzalandı. Hint petrol arıtma şirketleri, ithal ettiği petrolün parasını, İran Ulusal Petrol Şirketi'nin (NIOC) Hindistan'daki en büyük bankalardan biri olan UCO Bank'taki hesabına yatıracak. Bu paranın yarısı İran'ın Hindistan'dan aldığı ürünlerin maliyetini karşılayacak" ifadelerine yer verildi.

ABD'nin, İran'ın petrol ihracatı ile 700'den fazla banka, şirket ve vatandaşlarına yönelik yaptırımı 5 Kasım'da yürürlüğe girmişti. Yunanistan, Hindistan, İtalya, Çin, Tayvan, Türkiye, Güney Kore ve Japonya geçici olarak bu uygulamanın dışında tutulmuştu. Yaptırım yüzünden İran petrol ihracatının günlük 1 milyon varil azaldığı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?