banner30

banner29

Hükümetten Koç'a ilk darbe!!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü müfettişleri, Koç Holding'e ait RMK Marine Tersanesi’nde incelemelerde bulundu ve faaliyetlerini geçici bir süre durdurdu.

Ekonomi 23.08.2008, 21:11 20.07.2019, 14:18
Hükümetten Koç'a ilk darbe!!

Müfettişlerin yaptığı incelemede eksiklikler tespit edilen Koç Holding’e ait RMK Marine Tersanesi’nin 1 ay süreyle geçici olarak kapatılmasına karar verildi. Tersane mühürlendi.

Tuzla Tersaneler Bölgesinde bulunan Koç Holding’e ait RMK Marine Tersanesi’nin faaliyetleri bir ay süreyle geçici olarak durduruldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü müfettişleri, RMK Marine Tersanesi’nde inceleme yaptı.

Hazırlanan raporda, RMK Marine Tersanesi’nde, “kimyasal parlayıcı ve patlayıcı maddelerin açıkta bulunduğu ve parlama ve patlamaya zemin oluşturduğu”, “elektrik kablolarının elektrik çarpmasına yol açabileceği”, “korkuluk bulunmaması nedeniyle çalışma sırasında işçilerin yüksekten düşme tehlikesinin olduğu”, “işçilerin baretsiz çalıştığı”, “kızağın altındaki yemekhanenin tavanının çökme ihtimali bulunduğu” belirlendi. Bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla tersanenin geçici olarak kapatılması yönünde görüş bildirildi.

Dün toplanarak raporu değerlendiren Çalışma Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü Komisyonu’ndaki üyeler, 3’e karşı 1 oyla, tersanenin bir ay süreyle geçici olarak faaliyetinin durdurulması yönünde karar aldı. Rapor, Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilerek, RMK Marine Tersanesi mühürlendi.

Tersanenin belirlenen eksiklikleri tamamlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden yeniden inceleme isteyebileceği, “eksikliklerin giderildiğine dair” rapor alındığı takdirde tersanenin, sürenin bitimi beklenmeden yeniden açılabileceği bildirildi.

GİSAN'A 20 GÜN DURDURMA

Öte yandan, 3 işçinin öldüğü, 12 işçinin yaralandığı filika faciasının yaşandığı gİsan tersanesi’nin faaliyetlerinin de 20 gün süreyle durdurulmasına karar verildi. Karar, Tuzla Kaymakamlığı’na bildirilerek, tersanenin mühürlenmesi işleminin Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce yapılması istendi.

MK MARİNE'DEN AÇIKLAMA

Koç Holding’e ait RMK Marine Tersanesi tarafından yapılan açıklamada, “Bugün (dün) saat 11.40 itibarıyla RMK Marine Tersanesi’ndeki çalışma eksiklikler tamamlanıncaya kadar geçici olarak durdurulmuştur. Gerektiği takdirde, bu konuda ileri bir tarihte basın açıklaması yapılacaktır” denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?