Katar ekonomik krizi Vietnam'la aşacak

Katar Devlet Petrolleri (QP) Vietnam’la 15 yıl süreliğine yılda 2 milyon tona kadar LPG ve madeni yağ satış sözleşmesi imzaladı. QP’nin idaresi anlaşmayı resmen duyurdu.

Katar ekonomik krizi Vietnam'la aşacak
Vietnamlı Siam Cement Public Company'nin alt şirketi LSP ile yapılan uzun dönemli anlaşmanın ilk ayağı, ilk yeni rafineri bölgesinin 2022 yılında inşa edilme çalışması ile başlayacak.

KAABİ: KATAR'A OLAN GÜVENİ YANSITIYOR

Middle East Monitor'un haberine göre Katar Devlet Petrolleri (QP) CEO'su Saad Bin Sheridan Al-Kaabi, “Katar ilk defa doğrudan ve uzun dönemli olarak Vietnam'a LPG ve madeni yağ satacağından bu anlaşmanın bizim için önemli bir değeri var” şeklinde konuştu.

Kaabi anlaşmanın “piyasaların ve müşterilerin QP'ye olan güvenini de yansıttığını” ifade ederek “Anlaşma Katar'ın Güneydoğu Asya'nın büyüyen pazarında tabanını genişleteceğini” ekledi.

KÖRFEZ KRİZİ

Haziran 5 Haziran 2017'de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Doha ile diplomatik bağları ve seyahat ilişkilerini kesmişti. İlişkilerin kesilmesine neden olarak ise “terörizmin desteklenmesi ve finanse edilmesi” gösterilmişti. Katar ise iddiaları reddeti.

BOYKOT SONRASI KATAR EKONOMİSİ GELİŞTİ

Ekonomistlerin aktardığına göre Katar'ın ekonomisi diğer Arap ülkelerinin boykotu sonrasında toparlandı hatta bölgenin en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri oldu. Ülkenin dış ticaretine darbe vuran ve Katar bankalarından milyonlarca doların çekilmesine neden olan boykot sonrası Katar'ın yeni ticaret yolları geliştirdiği, bankaların da para biriktirdiği ve bazı anahtar roldeki girdileri ithal etmek yerine yerli firmaların üretimi için desteklediği aktarıldı.

KRİZE SEBEP OLAN 'HACK' OLAYI

2017'nin Mayıs ayı sonunda Katar'ın resmi haber ajansı QNA, Emir Şeyh Tamim Bin Hamid es-Sani'nin askeri okul mezuniyet töreninde yaptığı bir konuşma yayımlamıştı. Bu haberde es-Sani, İran ve Körfez ülkeleri arasında artan gerilimi eleştiriyor, Hizbullah ve Hamas'a karşı anlayış gösterilmesi gerektiğini söylüyor ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da uzun süre kalamayacağını belirtiyordu. Buradan yola çıkarak diğer Körfez ülkeleri de Katar ile ilişkilerini kesmişti. Bu ülkeler söz konusu habere dayanarak Katar'ın ülkedeki 'İran destekli silahlı gruplara destek verdiğini iddia ediyordu. Fakat Katar, resmi haber ajansı QNA'nın hacklendiğini, es-Sani'nin böyle bir açıklama yapmadığını söylemişti. Bunun üzerine başlayan gerilim "Körfez krizi" olarak adlandırılmış, KAtar'a ambargo uygulanmıştı.
Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2018, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5