banner30

banner29

Koronavirüs açıklamasından sonra satış rekorları kırdı! İşte fiyatları ve kullanımı...

Korona virüsünün Türkiye’de görüldüğünün açıklanması üzerine endişeye kapılan vatandaşlar maske arayışına yöneldi. Virüse karşı etkili koruma sağladığı belirtilen maskelere yönelik artan talep fiyatları da yükseltti.

Ekonomi 11.03.2020, 12:58
Koronavirüs açıklamasından sonra satış rekorları kırdı! İşte fiyatları ve kullanımı...

Uzmanlar ise Türkiye'de yalnızca bir vakanın görüldüğü korona virüse karşı maske kullanmanın gerekli olmadığı görüşünde.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada, Türkiye’de korona virüsünün görüldüğünü duyurmuştu. Bakan Koca’nın karantinaya alınmış bir hastanın toplumu tehdit edemeyeceğini söylemesine rağmen endişeye kapılan vatandaşlar, korona virüsüne karşı koruma sağlayan maskelere yöneldi.

Virüse karşı FFP1 ,FFP2 ve FFP3 türü maskelerin kullanıldığı öğrenilirken, dünyayı kasıp kavuran korona virüsüne karşı en etkili maskenin FFP3 türü olduğu öğrenildi. Korona virüsüne karşı tam koruma sağladığı belirtilen FFP3 türü maskelere yönelen vatandaşlar, medikal marketler ve internet siteleri aracılığıyla ürünü temin etmeye çalışıyor.

FFP3 maske nedir, nasıl kullanılır?

İç ve dış poliproplen katmanlar ile kuvvetlendirilen FFP3 türü maskenin, toksik tozlar ve likit aerosollara karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Toksik arıtma tesislerinde kullanılan maske, korona virüsüne karşı da tavsiye ediliyor.Buna rağmen virüsten korunmanın en önemli yöntemleri arasında, sık el yıkamak, fiziksel temastan kaçınmak yer alıyor.

Maske talebinin artması nedeniyle fiyatların yükseleceği belirtilirken, uzmanlar Türkiye’de maske kullanmanın şu an için gerekli olmadığı görüşünde. İnternet üzerinden satışa sunulan FFP3 türü maskelerin fiyatı 50 TL'den başlıyor. FFP1 ile FFP2 türü maskelerin fiyatları ise FFP3'e göre daha uygun seyrediyor.

Yine internet üzerinden satışa sunulan bu maskeler de 20 TL civarında satılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?