banner29

Kurban Bayramı yaklaşırken herkesin merak ettiği soru kurbanlıklar ne kadar? İşte detaylar...

Müslüman dünyası yaklaşmakta olan Kurban Bayramının heyecanı içinde. Kurban denilince akla hem kurban kesme ibadeti hem de hac ibadeti gelmekte. Bu yıl koronavirüsden dolayı haccın yapılıp yapılmayacağı merak edilirken diğer yandan da kurbanlık fiyatları da araştırılmaya başlandı. İşte detaylar...

Ekonomi 05.06.2020, 15:16
Kurban Bayramı yaklaşırken herkesin merak ettiği soru kurbanlıklar ne kadar? İşte detaylar...

Kurban Bayramı 2020 senesinde 31 Temmuz’da başlayacak. 30 Temmuz ise arefe günü olacak. Kurban Bayramı 1. Gün: 31 Temmuz Cuma idrak edilmeye başlanacak.

Kurban Bayramının son günü ise 3 Ağustos Pazartesi günü. Peki, 2020 Kurbanlık satış fiyatları ne kadar oldu? İşte küçükbaş ve büyükbaş canlı kurbanlık kilo fiyatları.

2020 kurbanlık fiyatları belli oldu mu sorusu arama motorlarında sorgulanmaya başladı.

Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatlarını merak eden vatandaşlar yaklaşan kurban bayramı öncesi hazırlıklara başladı.

Geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığı yurt içinde kurban kesim bedelini 890 TL, yurt dışında 725 TL olarak açıklamıştı. Peki 2020 kurbanlık fiyatları ne kadar? Kurbanlık fiyatları belli oldu mu? İşte cevaplar...

Fiyatlarda geçen seneye göre az bir zam olabileceğine dikkat çeken Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, “Korona virüsünün Kurban Bayramı’na nasıl etki edeceği şu anda tam olarak bilinmiyor. Kurbanlık fiyatlarının geçen seneyle pek farklı olacağını sanmıyorum. Üreticimizin yeterli sayıda kurbanlığı mevcut.

Kurban kesmek isteyenler rahatlıkla kurbanlığa ulaşabilecek. Fahiş bir artış söz konusu değil. Fiyatlarda yüzde 5 veya 8 oranında bir zam olabilir. Yüzde 50 ya da yüzde 100 artış söz konusu değil. Toplu yerlerde yapılacak kesimlerle ilgili alınacak kararları bekliyoruz. Geçen sene 30 kiloluk büyükbaş hisse fiyatı bin 600 civarında oldu. Küçükbaş fiyatı da 800 TL ile bin 200 TL arasında oldu. Bu sene büyükbaş hissesi bin 800-850 civarında, küçükbaş hayvan da bin 350 TL civarında olabilir” dedi.

Kurban nedir?

Kurban, Allah Teala ile yakınlık kurmaktır. Bize Hz.İbrahim’in itaatini, Hz.İsmail?in teslimiyetini, Hz.Hacer’in rızasını hatırlatan bir ibadettir. Kurban bayramı günleri temelde et ve kan değil, takva ve teslimiyet günleridir. Bir hayvanın kesilmesinin ötesinde, Allah’a kurban sunmanın çok derin manevi ve ulvi anlamları bulunmaktadır.

Müminler kurban kesmekle, Yüce Yaratıcının kendisine lütfedip bahşettiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmeye güç yetirmesinin ruh huzurunu yaşamakta, fıtraten insan nefsinde bulunan mal ve dünyalık sevgisinin muhasebesini yapma fırsatı bulmaktadır.

Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148).

Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

Yorumlar (1)
Marllboro 10 ay önce
Bnce Erdal Dogan o başkanlık koltugunu o görevi hak etmiyor onu oraya getirenlerde yaptıgı işi bilmiyorlar ki sürekli başkanlık koltugunda sayın başkan bnce üreticiye resmen köstek oluyor takip ediyorum sürekli kurban fiyatlarını açıklarken geçen seneye nazaran bir artış söz konusu değil sürekli aynı başka yerlere bakıyorsun artış var samsunda yok bu yılda aynı yapmış geleneği devam ettirmiş geçen seneye oranla kesim fiyatının da %30 luk yukarı yönde bir değişim var sayın başkan bu yıl %5 %8lik bir değişim olabilir diyor birde olabilir diyor ya birkere hiç değişim olmasa geçen seneye oranla %30açıklaman gerekir kesim %30arttı zaten nerde mantık nerde matematik başkan
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?