Merkez Bankası: Dolardaki yükselişe gerekli adım atılacak

Dün 4.47'yi aşarak rekor tazeleyen dolar/TL bugün 4.5010 seviyesini gördü. Euro ise 5,32'in üzerine çıktı. Merkez Bankası sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı gerekli adımların atılacağını açıkladı. Açıklama sonrası dolar 4,45 TL'nin altına geriledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün MB Başkanı ile bir araya gelecek.

Merkez Bankası: Dolardaki yükselişe gerekli adım atılacak

Türk Lirasında yaşanan değer kaybı devam ederken, piyasada gözler Merkez Bankası'na çevrilmiş durumdaydı. Piyasalar, 7 Haziran öncesi Merkez Bankası'ndan bir hamle gelip gelmeyeceğini merak ediyordu.


Doların rekor serisini sürdürmesi ve 4.50'yi aşmasıyla birlikte TCMB'den piyasaya kısa bir mesaj geldi.


Merkez Bankası, piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini bildirdi. TCMB, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" ifadesini kullandı.


Açıklamadan kısa bir süre önce 4.5011 ile tarihi zirvesini yenileyen dolar/TL, açıklamanın ardından ilk tepki olarak 4.45 seviyesine geriledi.


Ardından düşüşünü hızlandıran kur, 4.070 seviyesine kadar indi.ANKARA'DA SÜRPRİZ GÖRÜŞME


 Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geliyor. Görüşmede Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5