Merkez Bankası'ndan yeni dolar hamlesi!

Merkez Bankası, yükselişi durmayan dolara karşı bir hamle daha yaparak TL döviz depo ihale tutarının 1.25 milyar liradan 1.5 milyar dolara çıkarıldığını açıkladı. Güne 4.32 TL seviyelerinden başladıktan sonra 4.37 liranın üzerine çıkan dolar, dakikalar içerisinde 4.28 TL'li seviyelere geriledi.

Merkez Bankası'ndan yeni dolar hamlesi!


Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Günlük olarak düzenlenen Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihale tutarı 1,25 milyar ABD dolarından 1,5 milyar ABD dolarına yükseltilmiştir.

Buna göre, halihazırda en fazla 6,25 milyar ABD doları olan söz konusu ihalelerin toplam bakiyesi 7,5 milyar ABD dolarına ulaşabilecektir." denildi.

DOLAR DÜŞMEYE BAŞLADI

Dolar, kararın ardından hafif bir gevşeme ile 4.34 liraya gerilemişti daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi kurmaylarını Beştepe'de toplayacağına ilişkin haberle birlikte kurda hızlı bir düşüş görüldü. Dolar dakikalar içerisinde 4.28 TL'li seviyelere geri döndü. Dolar sadece 10 dakika içerisinde 6 kuruş birden gerilemiş oldu.

İKİ GÜN ÖNCE DE HAMLE YAPMIŞTI

Merkez Bankası, iki gün önce de ROM (Rezerv opsiyonu mekanizması) döviz imkanı üst sınırını düşürmüş ve yüzde 55'ten yüzde 45'e çekmişti. Böylece 2.2 milyar doların bankaların kullanımına geçeceğini duyurmuştu.

Merkez'in bu klararının ardından kurlar hafifçe gevşese de arkasından yurtdışındaki dolar yükselişine bağlı olarak yeniden yönünü yukarı çevirmişti.


Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5