Merkez Bankası'ndan yeni faiz hamlesi

Merkez Bankası, bir haftalık repo faizinin yüzde 16,5 ile politika faizine eşitleneceğini açıkladı. Yeni uygulama 1 Haziran 2018'de başlayacak.

Merkez Bankası'ndan yeni faiz hamlesi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), para politikası operasyonel çerçevesiyle ilgili sadeleşme sürecinin tamamlandığını, uygulamaya 1 Haziran 2018'de başlanacağını açıkladı.

TCMB'nin, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin basın duyurusu, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı.

Duyuruda, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bu doğrultuda, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası politika faizi olacaktır. Bu oran, mevcut fonlama faizine (yüzde 16,50) eşitlenecektir. Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla eksi/artı 150 baz puanlık bir marj ile belirlenecektir. Yeni operasyonel çerçevenin uygulanmasına 1 Haziran 2018'de başlanacaktır. Teknik ayrıntılar ayrıca duyurulacaktır."

Açıklama sonrası dolar ve euro düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın bu kararı sonrası 4.66 lira olan dolar kuru 4.62 lira seviyesine geriledi, euro da 5.40 liranın altına düştü.
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5