Overbook nedir? Havayolu şirketleri neden fazla bilet satıyor?

Overbook nedir? Havayolu şirketleri yolcularını nasıl mağdur ediyor? Overbook tazminatı ne kadar? Overbooking, Stand-by bilet nedir?

Overbook nedir? Havayolu şirketleri neden fazla bilet satıyor?

OVERBOOK NEDİR?

Havayolu firmaları satışa sunduğu seferin biletlerine ek olarak, yolcuların uçağı kaçırma, geç gelme ya da zamanında yapmadığı check-in işlemlerinden dolayı uçağın kapasitesinin üstünde yaptığı bilet satışıdır. Yolcular tarafından anlaması ve kabul etmesi zor bir durum olan overbook, hava taşımacılığında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

STAND-BY BİLET NEDİR?

Bilet aldığı uçağa chech-in yaptırmayan yolcuların, stand-by'a alınmasıyla birlikte başka bir uçuşa sevk edilen yolculara tahsi edilen bilettir.

KENDİ ALGORİTMALARINA GÖRE FAZLA BİLET SATIYORLAR

ABD’de geçen yıl 475,000 yolcu 'overbook' durumuyla karşılaşmış. Bir bölümü kendilerine teklif edilen tazminatı kabul edip başka saatte uçmuşlar. 40,000’den fazla yolcu ise  rızaları olmadan koltuklarını kaybetmişler. Onlara da bir tazminat ödenmiş. Bizim havayolu şirketleri ise rızaları dışında 6 saat beklettiği yolculara kişi başı 100 euro ödedi. Havayolu şirketleri kayıtlarına göre yolcuların belli bir yüzdesi uçuşa çeşitli nedenlerle gelmiyor. Eğer bu biletler iade edilebilir türdense şirketin bir ciro kaybı oluyor. Bu nedenle uçağı dolu uçurmak isteyen şirketler, koltuk sayısından fazla bilet satıyorlar. Fazla bilet sayısı ise şirketin yazdırdığı bir algoritma tarafından belirleniyor.

ONLİNE CHECK-İN OLMAZSA OLMAZ

Yolcuları zor durumlara düşüren ancak mevzuata uygun düşen bu uygulamaya karşı ne yapılabilir? Havayollarıoverbooking” konusunda yolcuları daha fazla bilgilendirip, şeffaf olmalı. Bu olasılığı biletin arkasına ya da web sitesinin bir yerine gizlenmiş bir uyarı ile yapmak yerine daha açık olabilirler. Yolcular da online check-in yapmalı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5