banner29

Selçuklu döneminden kaldı! Tam 150 bin ton çıkarılıp ekonomiye kazandırılacak

Nevşehir'de, Anadolu Selçuklu Devleti döneminden bu yana kullanılan madenden yılda 150 bin ton kaya tuzu çıkarılıp ekonomiye kazandırılıyor.

Ekonomi 14.09.2020, 11:46
Selçuklu döneminden kaldı! Tam 150 bin ton çıkarılıp ekonomiye kazandırılacak

Nevşehir'de, Anadolu Selçuklu Devleti döneminden bu yana kullanılan madenden yaklaşık 85 metre derinliğe iniliyor. O derinlikten yılda 150 bin ton kaya tuzu çıkarılıp ekonomiye kazandırıldığı bildirildi.

Madenin işletmecisi Suat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Dedelerinin deveyle tuz satışı yaptığını belirten Suat Bilgin, bu işi devralarak, yaklaşık 800 yıldır burada tuz ürettiklerini söyledi.

Bilgin, ‘’Sanayi, gıda, karla mücadele alanlarında kullanılıyor. Yurt dışından da talep alıyoruz" dedi.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesindeki 800 yıllık madenden çıkarılan 150 bin ton kaya tuzu, yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi görüyor.

Anadolu Selçuklu Devleti'nden beridir faaliyette olan Tuzköy Mahallesi'ndeki madende üretilen minerali yüksek kaya tuzunun, Hacı Bektaş Veli tarafından bulunduğu rivayet ediliyor.

Yüksek kaya tuzu, yaklaşık 700 metre uzunluğundaki tünelden yerin 85 metre altına inilerek çıkarılıyor.

Kayaların içinden çıkarılan tuz, yer altından kamyonlarla çıkarılarak ebat ve kullanım alanına göre hazırlanıyor.

Madeni işleten Suat Bilgin, 14 yıl önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Madencilik Genel Müdürlüğünden ihale yoluyla alanı 99 yıllığına kiraladığını belirtti.

Bilgin, bölgede 5 milyon 300 bin metrekarelik alanın tuz yatağı olduğunu belirterek, yılda ortalama 150 bin ton tuz elde ettiklerini aktardı.

50’den fazla kişinin istihdam ettiği işten, yılda ortalama 15 milyon lira ekonomiye katkı sunuluyor.

Madeni işleten Bilgin, yüksek tuz rezervinin turizme kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi. Avrupa’da Romanya, Almanya, Fransa ve Hollanda’dan tuza talep yağıyor. 150 bin ton tuz aynı zamanda sağlık turizmine kazandırılması da gündemde.

Bilgin, nefes almakta zorlanan birkaç astım hastasının ocağa geldiğini ve birkaç gün sonra solunum yollarının açıldığını ileri sürerek, "Burayı ileriki zamanda sağlık turizmine kazandırmayı hedefliyoruz. Kapadokya Havalimanı'na 3 kilometre mesafedeyiz. Türkiye ve çeşitli ülkelerden hastaları ağırlama yönünde bir potansiyelimiz ortaya çıkacaktır." İfadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?