banner30

banner29

THY ikinci rüya uçağı da teslim aldı

Türk Hava Yolları (THY), uçak üreticisi Boeing'e 25'i kesin 5'i opsiyonlu olarak siparişini verdiği, 'rüya uçak' olarak adlandırılan B787-9 'Dreamliner' uçaklarından ikincisini de teslim aldı

Ekonomi 10.07.2019, 17:46
THY ikinci rüya uçağı da teslim aldı

THY'nin yolcu talebinin karşılaması ve uçuş deneyimlerini  geliştirmesine olanak tanıyacak uçak, saat 15.30 sıralarında İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı. 

ABD'de bulunan Boeing'in Everett'teki merkezinden teslim alınan TC-LLB kuyruk tescilli uçak, işlemlerinin yapılmasının ardından seferlerine başlayacak. 

İkinci rüya uçağın da ilk olarak İstanbul-Antalya hattında sefer yapacak. THY'nin uzun menzilli rotalarda kullanacağı bu uçaklardan 4 tane daha Ağustos ayı sonuna kadar filoya katılacak. Yeni uçakların kabininde tasarım değişikliğine gidilerek 1-2-1 diziliminde koridor erişimi olan business class koltukları oluşturulurken, ekonomi sınıfı koltukları ise Türkiye'de TSI şirketi tarafından imal edildi. Gövdesi tamamen kompozit olma özelliği taşıyan 787'lerin uzunluğu 63 metre, kanat genişliği 60 metre, yüksekliği 17 metre menzili ise 14 bin 140 kilometre. THY filoya katılan ilk uçağına, PKK'lı teröristler tarafından şehit edilen Eren Bülbül'ün anısına, Bülbül'ün memleketi 'Maçka' ismini vermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?