banner5

banner29

Türk Telekom'da neler oluyor? Siyasi çekişmeler doğru mu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile eski Başbakan Binali Yıldırım arasındaki anlaşmazlığın Türk Telekom’a sıçradığı iddia edildi. Türk Telekom'da neler oluyor?

Ekonomi 27.10.2019, 14:13
Türk Telekom'da neler oluyor? Siyasi çekişmeler doğru mu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eski Başbakan ve TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım arasında bir gerginlik olduğu uzun süredir iddia ediliyordu.

Turk-internet.com’da yer alan haberdeki iddialara göre;

10 yıldan uzun bir süre Ulaştırma Bakanlığı yapan dolayısıyla telekom sektörünü neredeyse son 17 yıldır yakından takip eden Binali Yıldırım’ın Türk Telekom’a koyduğu üst yöneticiler görevden alınmaya başlandı. Görevden alınmak ya da kaydırılmak istenen isimlerin, Yavuz Yıldırım (aynı zamanda Binali Yıldırım’ın akrabası), Yavuz Türkmen, Yakub Öztunç ve Şükrü Kutlu (Binali Yıldırım’ın akrabası) olduğu söyleniyor.

Bu kişilerin sırasıyla toptan satış, iç denetim, hukuk ve idari işlerin başınday oldukları belirtilen haberde, "Bu kişilere ait duyuruların yazıldığı ama Binali Yıldırım’ın diretmesi nedeniyle henüz yayınlanmadığı ya da 2'sinin engellenebildiği bilgisi de ulaşıyor. Bu isimlerden Şükrü Kutlu zaten 24 Temmuz’da yapılan açıklama ile başka bölüme kaydırıldı" deniyor.

Türk Telekom’daki çekişmenin yeni olmadığı kaydedilen haberde, şunlar aktarılıyor:

"Türk Telekom'daki çekişme yeni değil. Uzun zamandır var. Hatta günümüzün CEO’su Ümit Önal’ın, 2016 yılında şirkete atanırken CEO olacağı konuşuluyordu. O dönem diğer bir CEO adayı olarak Bilal Erdoğan’ın sınıf arkadaşı İbrahim Eren’den bahsediliyordu. Binali Yıldırım’ın ise 2016 nisan ayından itibaren o zamanki yönetim kurulu başkanı Muhammed Hariri ile Şükrü Kutlu’nun genel müdürlüğü üzerine pazarlık yaptığı ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kutlu’ya bazı nedenlerle karşı çıktığı konuşuluyordu.

Bu dönemde bankaların OTAŞ’a ait 4,75 milyar $’lık borçla ilgili görüşmeleri ve sonunda hisseleri devir alması olayları meydana geldi.

Ama İBB seçiminden hemen sonra Berat Albayrak’ın Türk Telekom içindeki durumunu güçlendirdiği görüldü. 31 Temmuz’da reklam sektöründen gelen ismi Ümit Önal CEO olarak atandı. Bu arada not edelim; Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Fatih Sayan’ın da Berat Albayrak tarafını seçtiği spekülasyonları var."

Diğer yandan görevden alınacaklar ya da alınanlar sadece bu yöneticiler olmadığı belirtiliyor.

Yorumlar (1)
Ömer gönen 1 yıl önce
Yıllardır tt net kullanıcısıyım tt net in vermiş olduğu hizmetden çok memnundum fakat geçtiğimiz ay adres değişikliği yaptık. Türk telekoma internet bağlama hizmeti için başvuru yaptık gelen görevli ilkel bir şekilde internet kablosunu bağlayıp gitmiş bu durumun düzeltilmesi için tekrar türk telekoma başvurduk fakat ilgilenen olmadı. Damat beratın burayada demekki eli değmiş. Damat berat ın gittiği veya elinin değdiği kurum iflah olmuyor. Sayın erdoğan a ençok zarar veren kişiler muhalefet değil. Kadem. Damat berat.aile banlığı. Gelir adaletsizliği. Ve eyt liler.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?