Ülker, ABD'li ortağı ile yolları ayırdı

Yıldız Holding'in ABD'li gıda markası Kellogg Company ile 13 yıl sonra ortaklığı resmen sona erdi.

Ülker, ABD'li ortağı ile yolları ayırdı

Ülker Ailesi ve ABD'li Kellogg şirketi arasındaki yüzde 50'şerlik hisse yapısıyla kurulan Kellogg Med Gıda şirketinde beklenen ayrılık resmen gerçekleşti.

2005 yılında İstanbul Pendik'te Yıldız Holding'e ait Besler fabrikasında üretim yapmaya başlayan Kellogg Med Gıda'da ortaklığı bitiren talep ABD'li Kellogg's firmasından gelmişti.

Gevreğin dışına çıkma talebi

Ülker ailesi ile Türkiye'de gevrek üretimi yapmak için ortaklık kuran ABD'li Kellogg's, geçtiğimiz aylarda bu üretim bandının dışına çıkarak Türkiye pazarında satışını yapacağı yeni ürünler üretmek istediğini belirtmişti.

Murat Ülker'den onay çıkmadı

Kellogg's'un bu talebine Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'den onay çıkmadı. 'Hem ortak hem rakip olamayız.' diyen Ülker'in hisseleri devrederek ortaklığın bitmesini önermişti.

Beklenen devir bugün gerçekleşti

İşte bu gelişmelerin ardından beklenen devir işlemi bugün gerçekleşti.

Special K, Coco Pops, Honey Pops, Tresor ve Corn Flakes markalarını bünyesinde bulunduran Kellogg Med Gıda Ticaret Ltd. Şti.'nin tek kontrolü Kellogg Europe Treasury Services Ltd. aracılığıyla Kellogg Company tarafından devralındı.

Kiracı olarak devam edecek

Yıllık cirosu 9.5 milyar dolar olarak ifade edilen Amerikalı gıda devi Kellogg’s Pendik'teki fabrikada kiracı olarak üretime devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5