Ekran çatlaması tarih oluyor! Kendini onarabilen akıllı ekran yapıldı!

Çatladığında, Kendi Kendini Onarabilen Akıllı Telefon Ekranı Yapıldı Akıllı telefonunuzun ekranının çatlaması veya kırılması gerçekten sinirlerinizi bozsa da, artık tarih olmak üzere. KIST’den (Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü) bilim insanları akıllı telefonların ekranının kendi kendine onarmasını sağlamak için yeni bir malzeme geliştirdi. Keten tohumu yağı, yani bezir yağından yapılan bu malzeme sayesinde ekranlarda oluşan hasarlar kendi kendine onarılabilecek.

Bilim, Teknoloji 19.12.2020 - 23:04 19.12.2020 - 23:04 Bülent Deniz

KIST’ten Dr. Yong-Chae Jung ve Yonsei Üniversitesi’nden Prof. Hak-soo Han’ın ekibinin ortak çalışmasıyla kendi kendine iyileşebilen renksiz bir elektronik malzeme geliştirildi. Bu malzeme kendine çatlakları ya da ekranda hasar gören fonksiyonları onarabiliyor. Renksiz poliimidler (CPI) muhteşem mekanik, elektrik ve kimyasal özellikler sergiliyor.

Bu malzeme aynı cam gibi renksiz özelliğe sahipken, diğer taraftan çekme mukavemeti yüksektir. Hatta yüzbinlerce kez katlansa da çizilmez. İşte bu nedenle katlanan telefonlar, esnek ekranlar gibi son teknoloji ürünlerde bolca kullanılır. Ayrıca fotovoltaikler ve uçak sanayinde bolca kullanılır. Buna rağmen, poliimidler farklı ortamlara maruz kaldıkça ve sürekli elektromanyetik dalgalar aldıkça çatlayabiliyor. Bu nedenle, bir çok araştırma ekibi sorunun üstesinden gelmek için yüzeye yeni katkı maddeleri veya koruyucu sert tabakalar uygulasa da, alt malzemelerdeki hasarları başarıyla onaramadı.  

Araştırmacılar kenevir tohumu yağını (bezir yağı) kullanarak kendi kendini iyileştiren renksiz poliimid geliştirdiler. Normalde bezir yağı oda sıcaklığında (25C) kolaylıkla sertleşen ve özellikle yağlı boya tabloları kaplamak için sıklıkla kullanılan bir resim malzemesidir. KIST’deki araştırma ekibi önce bezir yağı yüklenmiş mikro kapsüller üretti. Sonra bu üretilen mikro kapsüller, silikonla karıştırarak üst tabakaları oluşturdu ve renksiz poliimid kaplamanın üstüne kaplandı. Geliştirilen bu malzemede mekanik bir darbe olursa, mikrokapsüller patlıyor ve içlerindeki bezir yağı sızarak hasarlı bölgeye nüfuz ederek sertleşiyor ve bölgeyi onarıyor.

Bu kendi kendini onarma kabiliyetinin en büyük avantajıysa özellikle lokal hasarları iyileştirebilme özelliğidir.   Kaynak: KIST Kendi kendini onaran diğer malzemeler genelde yumuşak malzemeler olduğundan ancak yüksek ısıyla onarım sağlanabiliyordu. Diğer taraftan ortak çalışmada geliştirilen bu malzeme, yüksek sıcaklıklara gerek duymadan oda sıcaklığında kendi kendini onarabiliyor.

Ayrıca nem ve UV ışınlar reaksiyon vererek iyileşme prosesini hızlandırıyor ve sadece 20 dakikada, % 95’den fazla hasar onarımı sağlayabiliyor. Araştırmacılar kendi kendini iyileştiren renksiz poliimid geliştirmenin, esnek ekranlar ve elektronik cihazların ömür problemini çözeceğini düşünüyor.

gerçekbilim.com

Yorumlar
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@