Elon Musk kimdir? Kaç şirketi var?

SpaceX, Teslşa ,OpenAL, SolarCity ve daha bir çok başarılı işe imza atan Güney Afrika kökenli olan Forbes En Yenilikçi Şampiyonları listesinde 2019 yılında net değeri 44.2 milyar doların üstünde bir paraya sahip olan Elon Musk kimdir?

Bilim, Teknoloji 27.02.2020 - 14:17 27.02.2020 - 14:17

ELON MUSK KİMDİR?

Elon Musk (1971 / 28 Haziran doğumlu) mühendis , endüstriyel tasarımcı ve teknoloji girişimcisi . 

Güney Afrika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ve (hayatının çoğunu yaşadığı ve şu anda ikamet ettiği) ve kurucu, CEO ve baş mühendis / SpaceX tasarımcısı ; Tesla, Inc.'in kurucu ortağı, CEO'su ve ürün mimarı ;  kurucusu, Neuralink'in kurucu ortağı ; ve OpenAI'nin kurucu ortağı ve ilk eş başkanıdır . 2018 yılında Kraliyet Cemiyeti Üyesi (FRS) seçildi . Aralık 2016, o sırada yer aldı üzerindeki 21 Forbes listesinde Dünyanın En Güçlü İnsanlar, ve üzerinde ortak ilk sırada yer aldı Forbes En Yenilikçi Şampiyonları listesinde 2019 yılında net değeri 44.2 milyar dolar olup Forbes tarafından dünyanın en zengin 20. kişisi olarak listelenmiştir. Dünyadaki herhangi bir otomotiv üreticisinin en uzun ömürlü CEO'sudur.

OKUDUĞU ÜNİVERSİTELER

Doğma büyüme  Güney Afrika'lı olan Musk, Pretoria Üniversitesi geçmeden önce Kanada'ya o katılmak üzere 17 yaşındayken Kraliçe'nin Üniversitesinde okudu sonra Pennsylvania Üniversitesi'nde iki yıl sonra, lisans derecesini ekonomi Wharton School'dan ve lisans derecesi elde fizik Fen Koleji . Doktora yapmaya başladı.1995 yılında Stanford Üniversitesi'nde uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri alanında çalıştı, ancak iki gün sonra iş kariyerine devam etti. Daha sonra ortak olduğu Zip2 kardeşi ile Kimbal tarafından satın almıştır. Compaq 1999 yılında 340 milyon $ için Musk sonra kurulan X.com , çevrimiçi bir bankaya PayPal'ı başlatan ve Ekim 2002'de eBay tarafından 1,5 milyar dolara satın alınan 2000'de Confinity ile birleşti .

SpaceX, TESLA,OpenAL, SolarCity, NEURALİNK, THE BORİNG COMPANY

Mayıs 2002'de Musk , CEO ve baş tasarımcısı olduğu bir uzay ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX'i kurdu. Bir elektrikli araç üreticisi olan Tesla, Inc.'e 2004 yılında, kurulduktan bir yıl sonra katıldı ve CEO ve ürün mimarı oldu. 2006'da bir güneş enerjisi hizmetleri şirketi (şimdi Tesla'nın bir yan kuruluşu) olan SolarCity'nin yaratılmasına ilham verdi . Musk, 2015 yılında dost yapay zekayı teşvik etmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI'yi kurdu. Temmuz 2016'da beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmeye odaklanan bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink'i kurdu.. Aralık 2016'da Musk, elektrikli araçlar için özelleşmiş tünellere odaklanmış bir altyapı ve tünel inşaat şirketi olan The Boring Company'yi kurdu .

Tesla'nın dışında, Musk borsa yatırımcısı değil. Ana iş arayışlarına ek olarak Musk, Hyperloop olarak bilinen yüksek hızlı bir ulaşım sistemi tasarladı ve Musk elektrikli jet olarak bilinen elektrikli fan tahrikli dikey bir kalkış ve iniş süpersonik jet elektrikli uçak önerdi. Musk SpaceX, Tesla ve SolarCity hedefleri dünyayı ve insanlığı değiştirmek için vizyonunu etrafında söyledi. O'nun hedefleri azaltılması dahil küresel ısınma yoluyla sürdürülebilir enerji üretim ve tüketim ve indirgeyici riski arasında Mars'ta bir insan kolonisi kurarak insan neslinin tükenmesi engellemek.

SİYASİ KİŞİLİĞİ

Politik olarak Musk kendisini "yarı Demokrat , yarı Cumhuriyetçi " ve "Ben ortada, sosyal olarak liberal ve mali olarak muhafazakar biriyim" olarak tanımlıyor.

DİNİ KİŞİLİĞİ

'Peki yaparım. Tüm bunları tasarlayan bir tür usta zeka olduğunu düşünüyor muyum? Muhtemelen değil çünkü “Usta zeka nereden geliyor?” Demek zorunda değilsiniz. Bu yüzden bir çeşit soru yalvarır. Bence bunu gerçekten fiziğin temel yasalarıyla açıklayabilirsiniz. Basit unsurlardan karmaşık bir fenomen olduğunu biliyorsunuz.' diye açıklıyor.

TOPLU TAŞIMA

'Toplu taşımanın acı verici olduğunu düşünüyorum. Berbat. Neden diğer insanlarla bir şey yapmak istiyorsun ki, bu onu bırakmak istediğin yerde bırakmıyor, başlamak istediğin yerden başlamıyor, istediğin yerde bitmiyor son? Ve her zaman gitmiyor. ... kıçından bir acı. Bu yüzden herkes bundan hoşlanmıyor. Ve bir dizi rastgele yabancı var, biri seri katil olabilir, tamam, harika. İşte bu yüzden insanlar kişiselleştirilmiş taşımayı sever, istediğiniz yere, istediğiniz zaman gider.' diye açıklıyor.

KİŞİSEL HAYATI

Hayırseverlik

Musk, hayırseverlik çabalarını afet bölgelerinde güneş enerjisi enerji sistemleri ve diğer hedeflere odaklamaya odaklayan Musk Vakfı'nın başkanıdır. Musk Vakfı, 2010 yılında South Bay Community Alliance'ın Coden, Alabama'daki kasırga müdahale merkezine 25 kW'lık bir güneş enerjisi sistemi bağışlamak için SolarCity ile işbirliği yaptı.Temmuz 2011'de Musk Vakfı, yakın zamanda bir tsunami tarafından harap olmuş bir şehir olan Japonya'nın Sōma kentindeki bir güneş enerjisi projesine 250.000 dolar bağışta bulundu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@