Endonezya ülkenin başkentini Cakarta'dan Borneo'ya taşıma kararı aldı. Yeni başkentin adının 'Nusantara' olmasına karar verildi.

Endonezya Planlama Bakanı Suharso Monoarfa, bugün yaptığı açıklamada, parlamentonun ülkenin başkentinin Cakarta'dan dünyanın en büyük üçüncü adası olan Borneo'daki ormanlık bir Kalimantan bölgesine taşınmasını öngören yasa tasarısını onayladığını duyurdu.

Bakan Monoarfa, yeni merkezin Devlet Başkanı Widodo tarafından seçildiğini ve adının 'Nusantara' olacağını belirtti. Nusantara, Cava dilinde 'takımadalar' anlamına geliyor. Devlet Başkanı Joko Widodo'nun 33 milyar dolarlık iddialı 'mega projesi' için yasal bir çerçeve sağlayan yeni yasa, başkentin gelişiminin nasıl finanse edileceğini ve yönetileceğini de içeriyor.

Bakan Suharso Monoarfa, tasarının kabulünden sonra meclise verdiği demeçte, "Yeni başkentin merkezi bir işlevi var. Bu kent, ulusun kimliğinin yanı sıra yeni bir ekonomik ağırlık merkezinin de simgesi" dedi.

Yeni başkent için yaklaşık 33 milyar dolar harcama öngörülürken, taşınma işleminin de 2024 yılında başlaması planlanıyor. Cakarta, 10 milyonluk nüfusuyla 'sel ve hava kirliliğinden muzdarip' bir şehir olarak biliniyor. Endonezya'da başkentin Cakarta'dan başka bir yere taşınması fikri daha önce birçok hükümet tarafından dile getirilse de hiçbiri bu kadar ileri gidememişti.

Widodo, planı ilk olarak 2019'da açıklamış ancak Kovid-19 pandemisi nedeniyle ertelemek zorunda kalmıştı. Hükümet, yeni başkentin ilaç, sağlık ve teknoloji sektörlerini destekleyecek ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik edecek düşük karbonlu bir 'süper merkez' olmasını planlıyor.

Rusya, pirinç ihracatını yasaklamaya hazırlanıyor Rusya, pirinç ihracatını yasaklamaya hazırlanıyor

Ancak eleştirmenler, yasanın sınırlı kamu istişare ve çevresel düşünce ile aceleye getirildiğini söylüyor.