Endonezya'dan ASEAN'a Arakanlı Müslümanlar için çağrı

Endonezya, Singapur'da düzenlenen 33. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi'nde "Arakanlı Müslümanlar için daha büyük görev üstlenilmesi" çağrısında bulundu.

Gündem 14.11.2018 - 08:06 14.11.2018 - 08:06 Bülent Deniz

Endonezya Güvenlik ve Adalet Bakanlığı Koordinatorü Wiranto, basına yaptığı açıklamada, 33. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi'nde yapılan Siyasi Güvenlik Topluluğu (APSC) oturumunda siber güvenlik, istihbaratta iş birliği ve Arakanlı Müslümanlar konularına değindiklerini söyledi.

"Daha büyük rol almasını önerdik"

Endonezya dahil bazı ASEAN üyesi ülkelerin Arakanlı Müslümanlar konusunda ciddi adımlar attığını belirten Wiranto, "Bugünkü toplantıda, ASEAN'ın Arakanlı Müslümanlar konusunda daha büyük rol almasını önerdik" dedi.

Wiranto, ASEAN ülkelerinin Myanmar'ın en yakın arkadaşları olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Myanmar, Arakan sorununu çözüme kavuşturmak için daha açık olmalı ve daha güvenilir ülkelerle çalışmalı. Hangi ülkelerden yardım isteyeceğine Myanmar karar verir. Ancak, Myanmar, sorunun çözümü için ASEAN'dan yardım talebinde bulunmadı."

Daha güçlü siber, istihbarat iş birliği

Bugünkü oturumda siber güvenlik ve istihbarat iş birliği konularının da ele alındığını söyleyen Wiranto, şu ifadeleri kullandı:

"ASEAN ülkeleri daha güçlü siber güvenlik ve istihbarat iş birliği istiyor. ASEAN bölgesinde 330 milyon kişi internet kullanıyor. Ancak internet, terörizm de dahil suçlar için de kullanılıyor. Bu nedenle daha güçlü bir siber güvenlik iş birliği gerekiyor."

İnternetin, beyin yıkama, terörizmi yayma ve terörizm için finansal kaynak sağlamada kullanıldığını anlatan Wiranto, "İnternet terörizm için bu kadar gelişirken, biz siber güvenliğimizi geliştirmezsek yetersiz kalırız." yorumunda bulundu.

Yarın oturumların başlayacağı zirveye 16 ülkenin lideri katılacak. 10 ASEAN üyesi ülke dışında Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Rusya ve Avustralya liderleri de oturumda yerlerini alacak.

Zirvede, Güney Çin Denizi, bölgesel ekonomik ortaklık, Arakanlı Müslümanlar konusu ile jeopolitik ve ekonomik değişim döneminde izlenecek yollar görüşülecek.

ASEAN'ın kurucu üyeleri Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur'un yanı sıra Brunei, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya olmak üzere toplam 10 üyesi bulunuyor.

Zirve, 15 Kasım'da sona erecek.

Yorumlar
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Casus yazılım skandalı büyüyor! Macron cep telefonunu değiştirdi...
Taliban: Türkiye'nin Afganistan'a girmesine izin vermeyeceğiz
Fahrettin Altun açıkladı: HaberTürk'ü kınıyoruz!
CIA raporundaki şok 'Erbakan' detayı! En büyük problem teşkil eden kişi...
Amerikan Vakfı'nın fonladığı medya kuruluşlarının aldığı rakamlar ortaya çıktı
Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini ABD reddetti
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@