Enver Aysever'den garip istek: "Kurban ibadeti yapılmasın, bağış yapılsın."

Enver Aysever'den tartışma çıkaracak bir konu daha ortaya atıldı. Aysever, Hayvan Hakları Yasası'nın çıkmasının ardından Kurban ibadetinin yapılamamasını, onun yerine bağış yapılmasının din düşünürleri tarafından konuşulması gerektiğini söyledi. Aysever'in tartışılmasını istediği bu konunun Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı internet sitesinde ise bir cevabı bulunmakta. İşte detaylar...

Gündem 10.07.2021 - 21:49 10.07.2021 - 21:49 Bülent Deniz

Enver Aysever Hayvan Hakları Yasası'nın çıkmasının ardından Kurban ibadetinin tartışılması gereken bir konu olduğunu belirterek, Kurban etmek yerine bağış yapılmasının din düşünürleri tarafından tartışılması gerektiğini sosyal medyadan savundu.

Aysever, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hayvan Hakları Yasası üstüne uzun konuşmak lazım. Birini korurken diğerini zorla mezbahayı götürmek ne anlama gelir? Kurban etmek yerine bağış yapmak mesela din düşünürleri bunu tartışmalı. Hekimler etsiz beslenme sorununa açıklık getirmeli" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Aysever şunları söyledi: "Ben henüz tüm hayvansal ürünlerden vazgeçemedim ama hayli yol aldım. Mesele hem etik, hem sağlık boyutuyla iyice netleşmelidir. Üstelik çevre sorunları açısından da et endüstrisi ciddi sorundur. Gelecek kulaklar hayvan yediğimiz için bizden tiksinecek. Hayvan hakları konusunda göstermelik davrananlardan hiç ama hiç hoşlanmıyorum. Mahallendeki kediye mama verip de kuzu pirzola yemek benim için anlaşılır değil doğrusu. Alışkanlıklarımızı değiştirmeye çabalamalıyız. Hayvanları beslenme aracı olarak görmekten vazgeçmeliyiz. Bunu ciddi biçimde halletmemiz gerek."

"KURBAN KESMEK YERİNE SADAKA VERMEKLE BU İBADET YERİNE GETİRİLMİŞ OLUR MU?

Aysever'in 'din düşünürlerinin tartışması gerekir' dediği Kurban ibadeti hakkında kısa bir araştırma yapıldığında Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın internet sitesinde "Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?" sorusunun cevabı bulunuyor.

İşte Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın o cevabı:

"İbadetlerin şekil, şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Diğer taraftan ibadetler ancak emredildikleri şekliyle yerine getirilir. (Kâsânî, Bedâi', V, 40). Her ibadetin bir yapılış şekli vardır. Kurban ibadeti de ancak kurban olacak hayvanın usûlüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilebilir (el-Fetâva'l-Hindiyye, V, 360)."

Sabah

Yorumlar
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@