Enver Sedat'ın başına gelen BAE ve Bahreyn'in başına gelir mi? İsrail ile yapılan 'ihanet anlaşması'...

ABD'nin arabuluculuğuyla İsrail'i tanıyan ilk Arap ülkesi olan Mısır'ın o dönem ki lideri Enver Sedat, geçiş töreni esnasında Mısırlı subay Halid el-İslambuli tarafından suikast sonucu öldürülmüştü. Sedat'ın suikast sonucu öldürülmesinin arkasında İsrail'i tanıması yer almıştı. Bugün gelinen noktada Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in İsrail'i tanıyan anlaşmalara imza atması, olası suikast iddialarının ortaya atılmasına neden oldu.

Dosya 17.09.2020 - 13:56 17.09.2020 - 13:56 Bülent Deniz

ABD'nin arabulucuğuyla Mısır ve Ürdün'ün ardından işgal devleti İsrail'i tanıyana 3. ve 4. ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn oldu. İsrail'i ilk tanıyan Arap ülkesi olan Mısır da ABD'nin arabuluculuğuyla İsrail'i tanımış ve tarihe geçen Enver Sedat sukastının zemini hazırlanmıştı. Böylece iki gelişme arasındaki benzerliğin yeni sukastlara kapı açacığı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

ENVER SEDAT'IN İHANETİ VE SUİKAST

1970 yılında Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdünnasır'ın ölümünün ardından cumhurbaşkanı olan Enver Sedat, 1973 yılında Suriye ile birlikte İsrail'e karşı Arap-İsrail savaşını gerçekleştirmiş ve savaşı kaybetmiştir. ABD'nin büyük desteğiyle savaşı kazanan İsrail ile 1978 yılında masaya oturan Enver Sedat, işgal devleti İsrail'i tanıdıklarını duyurdu. Sedat'ın bu hamlesi Arap dünyasında büyük bir yıkıma neden olmuş ve Sedat ihanetle suçlanmıştı. 1981 yılında Mısır'ın bağımsızlığının kutlandığı tören sırasında Enver Sedat, Mısırlı subay Halid el-İslambuli tarafından önce el bombası atılarak daha sonra ağır silahlarla ateş edilerek öldürüldü. 

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ VE BAHREYN'DEN TARİHİ İHANET

2010 yılında başlayan Arap Baharı'nın ardından gözler yeniden Arap ülkelerine çevrilirken, krallıkla yönetilen Arap ülkelerinin bu dalgadan etkilenmemek için ABD'ye birçok taviz vermeye başladığı siyaset bilimciler tarafından dile getirilirken, bundan en çok İsrail'in yaralandığı da belirtildi. Son yıllarda özellikle Suudi Arabistan'ın ABD'nin baskıları sonucu verdiği tavizler artarak devam ederken, Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn'in İsrail'i tanıması İslam dünyasında büyük bir infiale neden oldu. Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn'in yaptığı anlaşmalar 'tarihi ihanet' olarak tanımlandı.

YENİ SUİKASTLARA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in İsrail'i tanımasının ardından Arap dünyasında 'ihanet' açıklamaları yapılırken, Mısır Eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın başına gelenler hatırlatıldı. Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn krallarının da böyle bir suikasta uğrayabileceği yorumlarına neden oldu.

HaberVakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@