Ercüment Ovalı'nın 'antikor kokteyli' isyanı

Bilim dünyası Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın yaptığını iddia ettiği bir açıklamayla çalkalanıyor. İddiaya göre Kovid-19’a yakalanan Ovalı, kendi geliştirdiği bir antikor kokteyli ile ciğerlerine inen virüsten 72 saatte kurtuldu. Ovalı, iddialara ilişkin, "Israr ve inatla benimle uğraşılıyor, 'kokteyl antikor' açıklamasını ben yapmadım" dedi.

Gündem 27.12.2020 - 13:38 27.12.2020 - 13:38

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yerli ilaç geliştirmek için karantinaya girmiş ancak sonucunda önerdiği Dornaz Alfa isimli ilaç halihazırda Yeni Zelanda’da kullanımda olması nedeniyle hayli eleştirilmişti. Dün ortaya atılan iddialara göre, Kovid-19’a yakalanan Ercüment Ovalı, ciğerlerindeki virüsü kendi geliştirdiği bir antikor kokteyli ile üç günde iyileştirdi.

‘Sanki konuşmuşum gibi haberler çıkıyor, şaşkın ve üzgünüm’

Hürriyet’ten Fulya Soybaş, ‘antikor kokteyli’ denilen yeni ilaç iddiaları üzerine Prof. Dr. Ercüment Ovalı’yı aradığını aktardı. Ovalı, şunları kaydetti:

“23 Nisan’da bir TV kanalına verdiğim röportajdan başka hiç konuşmadım. Bir toplantıda yaptığım bu konuşma da sanki basına demeç vermişim gibi servis edilmiş. Israr ve inatla, anlayamadığım bir şekilde benimle uğraşılıyor. ‘Beni affedin, konuşmak istemiyorum’ dedikçe sanki konuşmuşum, sansasyonel açıklamalar yapmışım gibi haberler çıkıyor. İnanın şaşkın ve üzgünüm. Nasıl bir iştir bu? Anlayamıyorum. Toplantıda konuşulmuş, kulaktan kulağa yayılmış, benim demecimmiş gibi yazılmış. Şunu söyleyeyim böyle bir açıklama yapmadım.”

‘Ayrıntıya girmeye gerek yok’

Prof. Dr. Ovalı “Korona oldunuz mu? İyi misiniz? İlaç geliştirdiniz mi?’ gibi sorularına ise “Ayrıntıya girmeye gerek yok” diyerek yanıt vermedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@