Erdoğan: Bizim Başımız Ne Kadar Dikse, Batının O Kadar Eğiktir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim göçmenler konusunda başımız ne kadar dikse kendini modern, çağdaş ve gelişmiş olarak gören ülkelerin o kadar eğiktir." dedi.

Siyaset 18.12.2017 - 19:41 18.12.2017 - 19:41 Bülent DenizCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin göçmenler konusunda her zaman başının dik olduğunu söyledi.

Dünya Göçmenler Günü etkinliğine katılan Erdoğan, "Bizim başımız ne kadar dikse maalesef kendilerini çağdaş olarak tanımlayan ülkelerin başı da o kadar eğiktir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

- Biz topraklarımıza gelen sığınmacılara herşeyden önce insan olarak bakıyoruz.

- Anadolu asırlar boyunca bir göçmenler yurdu olmuştur. Siz bakmayın bugün Avrupalıların, Amerikalıların göçmenlere böyle davrandığına, bu ülkeler, bu göçmenler sayesinde bu günlere gelmiştir. İspanya'daki Yahudiler kovulduğunda ecdadımız onlara sahip çıkmıştır. Polonya'daki muhalifler gidecek yer bulamadıklarında İstanbul'un hemen yanında onlara yer göstermişizdir. Dünyanın neresinde başı sıkışan, huzurlu bir yuva arayan varsa hepsine Anadolu'nun kapısı açık olmuştur. Suriye'den, Irak'tan kardeşlerimiz başları sıkıştığında hemen Anadolu'ya yönelmişlerdir.

- Bugün Avrupa'da sayıları 5 milyonu aşan vatandaşımız yaşıyor. Ülkemize gelen herkese kollarımızı açtığımız gibi yurtdışına giden kardeşlerimizi de her alanda destekliyoruz. Batı bir insanın ölümünü trajedi 1 milyon insanın ölümünü ise istatistik olarak gören bir anlayışa sahiptir.

- Bizim göçmenler konusunda başımız ne kadar dikse kendini modern, çağdaş ve gelişmiş olarak gören ülkelerin o kadar eğiktir. Sınırlarına giren göçmenlerin paralarına, çocuklarına göz koyan, onları din değiştirmeye zorlayan bir medeniyetin insanlığa söyleyecek sözü kalmamıştır. Avrupa ülkelerinde söz sahibi olmaya başlayan ırkçı partiler bu coğrafyadaki felaketin habercisidir.

- Bugün Avrupa genelinde 10 binin üzerinde kayıp göçmen çocuk var. Eğer bu durum bizde olsaydı dünyayı başımıza yıkarlardı.

- Köle demek boynuna zincir vurulan insan demek değildir. Az ücretler karşılığında insanlar çalışmak zorunda bırakılıyorsa bunun adı modern köleliktir. Suriye ve Irak'tan gelen 3,5 milyon kardeşimize herhangi bir hesapla değil, Allah için kucak açtık. Ülkemizdeki sığınmacılar için 7 yılda 30 milyar dolar harcadık. Bunları kendilerine sorduğumuzda 'biz onları bütçemize koyduk' diyorlar, ama gelen birşey yok. Verseler de vermeseler de biz bu desteğimize devam edeceğiz.

- Bu millet ensar olmanın ne demek olduğunu gayet iyi biliyor. Ya bir de tam tersi olsaydı. IMF'in kapısında olduğumuz günler vardı. IMF'e olan 23 milyar dolar borcumuzu ödedik.

- Avrupa Birliği'nden o anlaşmada verilen sözler yerine getirilmedi. Onlar verdikleri sözlerin hiçbirini tutmadılar. Söz verilen dilimin bir milyar avrosu bile ödenmedi.

- Bu konuyu para üzerinden konuşmuktan hicap duyuyoruz ama birilerinin iftiralarını da karşılıksız bırakamayız. Bizim için önemli olan bu kardeşlerimizin ne dediği, ne hissettiğidir.

- Biz göçmenler konusunda elimizle yapacağımız herşeyi yapıyoruz. Bugün Başbakanımız Bangladeş'te Rohingyalı Müslüman kardeşlerimizin yanında.

"Kudüs konusunda mutlaka somut adımlar atmak zorundayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs'ü İsrail gibi işgalci bir gücün insafına bırakmak insanlığın bin yıl geriye götürecek tehlikeli bir sürecin kapısını açmaktır " dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kudüs meselesi sadece kalple buğzedilerek geçiştirilebilecek bir konu değildir hatta bu konudaki sorumluluğumuzun gereğini sadece dille ifade ederek de yerine getirmiş olamayız. Kudüs konusunda mutlaka somut, elle tutulur, gözle görülür, netice almaya yönelik adımlar atmak zorundayız."

TRT HABER


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@