Erdoğan: Bundan ne CHP ne İBB anlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'çılgın projem' dediği Kanal İstanbul ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. "Bundan ne ana muhalefet ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi anlar" diyen Erdoğan, "Bu projeyi Karadeniz'i Marmara'ya bağlamak suretiyle hayata geçireceğiz. Dünya da bu projeyi hayran hayran izleyecek" ifadesini kullandı.

Gündem 26.02.2021 - 15:52 26.02.2021 - 15:52

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gündemde yer alan konulara ilişkin olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sözlerinin başında Ermenistan'da yaşananları değerlendiren Erdoğan, "Biz darbenin her türlüsüne karşıyız. Darbeleri kabul etmemiz mümkün değil. Askerin, adeta darbe çığırtkanlığına girmesi kabul edilebilir değil. Bir yönetim değişikliğine gidilecekse, bunu Ermenistan halkı yapar, bunu da Ermenistan halkının tasarrufuna bırakmak lazım. Ermeni halkı idareden, yönetimden artık bizar duruma düşmüştür" dedi.

Erdoğan ardından, "İnadına yapacağız" dediği Kanal İstanbul projesiyle ilgili konuştu. "Her türlü adımı atıyoruz. Bundan ne ana muhalefet anlar ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi anlar. Bu proje benim ta büyükşehir belediye başkanlığım dönemine dayanan bir proje" ifadesini kullanan Erdoğan, CHP'li belediyeleri de eleştirdi. Erdoğan, şunları söyledi:

"Sel felaketi oldu, İzmir ne hale geldi biliyorsunuz. İstanbul ne hale geldi, görüyorsunuz. Tedbirleri var mı? Çöp dağları aynen benim belediyeyi devraldığım zamanki gibi artmaya başladı. Sen belediye başkanı değil misin? Bu çöpler neden kaldırılmıyor.

'Bu bizim çılgın projemizdir'

 İnadına ifadesini İstanbul'a bir güzellik kazandıracağız, çılgın projemizdir, alternatifleriyle hazırdır. Biz bunu Karadeniz'i Marmara'ya bağlamak suretiyle hayata geçireceğiz, Avrupa bunu hayran hayran izleyecek. Bizim icraatlarımızın ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamıyor."

Yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerin iller bazında kademeli olarak gevşetilmesi kararıyla ilgili ise kısa bir değerlendirmede bulundu. Pazartesi günü düzenlenecek kabine toplantısında konuyu ele alacaklarını ifade eden Erdoğan, "Bizim bir Bilim Kurulumuz var. Çalışmaları pazartesi günü Kabine'ye gelecek, orada müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi ilimizde, ne konumda olduğunu Sağlık Bakanımız bizlere sunacak. Sunumdan sonra ne gibi tedbirler alabiliriz, lokantalarla, kafelerle ilgili ne yapabiliriz bunları pazartesi günü ifade edeceğim" diye konuştu.

Doğum günü sürprizi

Öte yandan Erdoğan, cuma namazına gitmek için yola çıktığı sırada Kısıklı'daki konutunun yakında bulunan pastanenin önünde kendisini pasta ve çikolatayla bekleyen vatandaşları gördü ve makam aracını durdurdu.

Pastanenin sahibi Köksal Kantarcı ve çalışanları hazırladıkları pastayla Erdoğan'ı karşılayarak, "Nice seneleriniz olsun, Allah size uzun ömürler versin" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Hep birlikte nice yıllara inşallah. Ülkemizi ileri seviyelere tırmandırarak o günleri hep birlikte yaşamayı Allah bizlere nasip eder inşallah" ifadesini kullandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@