Erdoğan: Dünyanın dört bir yanında ezilenler için de mücadele ediyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Sakarya 6. Olağan İl Kongresi'nde konuşuyor.

Siyaset 11.03.2018 - 17:42 11.03.2018 - 17:42 Bülent Deniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;

Bu muhteşem salondan Bosna Hersek'teki, Kosova'daki, Arnavut'taki kardeşlerimi selamlıyorum. Makedonya'ya, Sırbistan'a, Karadağ'a, Batı Trakya'ya, Kırım'a, Bulgaristan'daki, Romanya'daki kardeşlerime buradan şahsım milletim adına en kalbi selamlarımı sevgilerimi gönderiyorum.

Sakarya'nın kardeşi Saray Bosna'ya, Üsküp'e, İskeçe'ye, Gümülcine'ye, Kırcaali'ye, Mostar'a muhabbetlerimizi iletiyoruz. Gönlünü ve gözünü ülkemize kilitlemiş yurt dışındaki tüm kardeşlerimize bizim için Türkiye'nin başarısı için dua eden tüm mazlum ve mağdurlara sizlerin aracalığıyla selamlar gönderiyoruz. Her zaman söylüyorum bizim fiziki sınırlarımız başkadır gönül dünyamızın sınırları bambaşkadır. Türkiye'nin anlamı 780 bin kilometrekarenin kat kat fevkindedir. Kalbimizin bir yarısı, İstanbul, Diyarbakır, Trabzon, Antalya, İzmir ise diğer yarısı, Halep'tir, Kerkük'tür, Kudüs'tür, Sancak'tır, Buhara'dır.

Biz Edirne'nin, Yozgat'ın, Erzurum'un meselesiyle hemhal olduğumuz kadar Kırım'daki, Kafkasya'daki, Türkistan'daki, Afrika'daki, Güney Asya'daki kardeşlerimizin sıkıntılarıyla da dertleniyoruz.

"Dünyanın dört bir yanında ezilenler için de mücadele ediyoruz"

Ülkemiz ve milletimiz için çalıştığımız kadar dünyanın dört bir yanındaki ezilenler içinde mücadele veriyoruz. Merhum Erdem Beyazıt ne güzel söylemiş;

Yüreğim usul usul vuruyor Kafkasyalım / Namludan yeni çıkmış sıcacık kurşun gibi / Dağlılar dağlar gibi ormanlar ordu gibi ağaçlar asker gibi / Bir şimal rüzgarı değil bir Şamil fırtınası / Tutsaklık haritası değil bir zafer coğrafyası / Can pazarında Azerbeycan'da / Bir tutku işliyor nakışını kalbimin üstüne / Kurban olayım ayına ayına yıldızına / Bir ucundan dünyanın öbür ucuna / Kan olup dolaşan damarlarımda / Arabistan'da Pakistan'da Türkistan'da.

Biz gönül coğrafyamızın her köşesini kucaklayan, bir aşkın tutkunlarıyız. Sevdalıyız dünyaya. Milletimizle beraber tüm insanlığın huzuru ve esenliği için mücadele eden bir davanın neferleri olan gençlik sizleri de selamlıyorum.

"Biz birileri gibi sırf çıkarları için dünyayı ayağa kaldıranlardan olmadık"

Biz birileri gibi sırf çıkarları için dünyayı ayağa kaldıranlardan olmadık. Biz petrol, altın, elmas için coğrafyamızı kan gölüne çevirenlerden de asla olmadık. Biz binlerce kilometre öteden gelip insan hakları adına insana kıyanlardan terörle mücadele adına teröristlere destek verenlerden olmadık. Biz insanı yaşat ki, devlet yaşasın diyen bir medeniyetin temsilcileriyiz. Biz herkes için adalet istiyoruz. Hürriyet istiyoruz, biz herkes için emniyet istikrar, güven istiyoruz. Biz sömürünün olmadığı bebek cesetlerinin sahile vurmadığı, Akdeniz'in karanlık sularının onbinlerce masum için kabristana dönüşmediği, daha merhametli bir dünyanın mücadelesini veriyoruz.

Biz Gazze'de, Doğu Guta'da top oynayan çocukların savaş uçakları tarafından vahşice katledilmediği bir bölgenin hayalini kuruyoruz. Biz hiç kimsenin ötekileştirilmediği, hiç kimsenin baskı, zulüm, işkence görmediği dünyaya kavuşmasının kavgasını veriyoruz.

"Bizim mücadelemiz ikbal değil istikbal mücadelesidir"

Bizim mücadelemiz ikbal değil, istikbal mücadelesidir. Bizim kavgamız çıkar değil, hak ve adalet kavgasıdır. AK Parti'ye gönül veren, bu kutlu çatı altında hizmet eden her bir yol arkadaşımın hedefi, gayesi, evet, kızılelması budur. Unutmayın bizim kızılelmamız sonu belli olan değil, bizim kızılelmamız ilayı kelimetullahtır.

İnşallah son nefesimize kadar yılmadan, yorulmadan, zorluklar karşısında asla pes etmeden bu mücadeleyi sürdüreceğiz. İşte neredeyiz bugün? Afrin'de niye? İşgal için mi, toprak almak için mı? Hayır, ülkemizi taciz eden teröristler var ya işte biz o teröristleri kovalıyoruz. Zannediyorum şimdi herhalde 3500'e ulaşmıştır. Buraya gelmeden önce rakam 3300'dü etkisiz hale getirdiğimiz teröristler.

Herşeye hazırız ölmeye de evvelallah bu teröristleri öldürmeye de. Çünkü ölümü korkutmayan ölemez. Önce ölümü korkutacağız ve ölümü korkuttuğunuz anda size ölüm hiçbir şey yapamaz. Şehadete yürümek neden? Ne buyuruyor rabbimiz; Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz anlamazsınız. Şimdi onlar bizi duyuyor, takip ediyor.

Bizim hiç kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yoktur. Ne komşularımıza ne diğer ülkelere hiçbir zaman husumetle yaklaşmadık, yaklaşmıyoruz. Hiçbir ülkeyle de ilişkilerimizi zedelemek istemiyoruz.

Nasıl ki Türkiye tüm imkansızlıklara rağmen bir asır önce bekasına yönelik senaryoları Çanakkale'de, Sakarya Meydan Savaşı'nda paçavraya çevirmişse bugün de aynısını yapacak güç ve kudrete sahiptir.

Biz her zaman komşularımızın, kardeşlerimizin kendinden emin olduğu, sırtını dayadığı, itimat ettiği bir ülke olduk. Vatandaşlarımızın hak ve hukukunu koruma noktasında nasıl tavizsiz olmuşsak, diğer ülkelerle iş birliğimizi geliştirmekte de o derece titiz davrandık. Önümüzdeki dönemde de aynısını yapacağız. Kendimizle beraber bölgemizin de güvenliği için çalışmayı sürdüreceğiz.Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Sakarya 6. Olağan İl Kongresi öncesinde halka hitap etti;

Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece, gündüz gece yürümeye var mıyız? Sakarya hamdolsun yola çıktığımız günden bu güne bizi hiçbir zaman yanlız koymadı. Hep beraber olduk. Yalnız yürümedik bu yolda hep sizinle beraber yürüdük. Yine hep beraber yürüyeceğiz.

Mart 2019 mali seçimler hazır mıyız? Kasım 2019 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi seçimleri hazır mıyız? Bu bir kırılma noktası. 2019'daki bu iki seçimle birlikte Türkiye yeni bir döneme geçiyor. Alt yapısı artık hazır işte karşımda. Burada sizden birşey istiyorum.

"4-5 kilometre kaldı Afrin'e giriyoruz"

Afrin'deyiz o teröristlere ne dedik? Rahat durun, rahat durmazsanız sizi inlerinizde bile boğarız dedik. Gabar'da boğduk mu, Cudi de boğduk mu işte şimdi Afrin, Afrin'de de öğle sıralarında rakamları aldım 3300 terörist etkisiz hale getirilmişti. Elhamdülillah iyi gidiyoruz daha iyi olacak. 4-5 kilometre kaldı Afrin'e giriyoruz.

"Ülkemize yan bakan teröristleri kovalıyoruz"

Biz işgalci değiliz, biz sadece ülkemize yan bakan o teröristleri kovalıyoruz. Onların peşindeyiz. Şimdi de Afrin'de yine o teröristleri kovalıyoruz. Askerimizle, polisimizle, jandarmamızla, güvenlik korucularımızla kovalıyoruz. Sağolsunlar çok ciddi bir mücadele ile ÖSO ile birlikte kovalıyoruz.

Niye biz bu harekete Zeytin Dalı Dedik? Yani zeytin ve o emin beldeye emin olsun ki diyor Allah, bu belde öyle bir belde. İşte onun için bu beldeye böyle emin adımlarla yürüyoruz. Bu beldeyi adım adım sahiplerine teslim ediyoruz.

Teröristlere bekçilik yapanları iyi tanıyoruz. Yanlış yapıyorsunuz gelin beraber DEAŞ'la terör örgütleriyle mücadele edelim dedik. Ama gidip teröristlerle beraber oldular silah mühimmat gönderdiler. Ey NATO sen ne zaman bizim yanımızda olacaksın? Biz NATO üyesi değilmiyiz? Diğer ortaklar da bu noktada ikili oynuyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz dik durmaya devam edeceğiz.

TRT HaberYorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@