Erdoğan: İlahiyatçılar daha cesur olsun, gerçek, sarih din anlayışını bunlar anlatsın

Dini konularda bazı ilahiyatçıların yaptığı ve toplumu rahatsız eden açıklamalara Cumhurbaşkanı Erdoğan el attı.

Siyaset 08.03.2018 - 11:55 08.03.2018 - 11:55

Sosyal Doku Vakfı Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız'ın asansörde halvet ve yorgan açıklamaları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da rahatsız etti. Cumhurbaşkanı Diyanet'in bu duruma el atmasını ve toplumu doğru bilgilendirmesini istedi. Diyanet İşleri Başkanlığından da Sorumlu Başbakan Yardımcsı Bekir Bozdağ'a talimat verdi, din konusunda toplumu tahrik edecek bir zemine fırsat verilmemesini istedi.


AK Parti'nin son yapılan MYK toplantısında Cumhurbaşkanı konuyu gündeme getirdi. Diyanet İşleri Başkanlığından da Sorumlu Başbakan Yardımcsı Bekir Bozdağ'a bu açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı anlattı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun konuyla bizzat ilgilenmesini istedi.


Cumhurbaşkanı "Diyanet bünyesinde görev yapan ilahiyatçılar, üniversitelerdeki ilahiyatçılar daha cesur olsun, gerçek, sarih din anlayışını bunlar anlatsın" dedi. Toplumun doğru bilgilendirilmesini, din konusunda toplumu tahrik edecek bir zemine fırsat verilmemesini istedi. Sözde ilahiyatçıların islam dini ile ilgili yanlış yorumlara neden olabilecek açıklamaları karşısında ön alınmasını istedi.


AK Parti MYK'da bu tip ilahiyatçıların bir anda türemesi ve ard arda yapılan açıklamalarla gündeme gelmesinin 28 Şubat'taki gibi etki ajanlığı olabileceği üzerinde de duruldu. Diyanetin bu duruma el atmasının önemi vurgulandı.


KARAR

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@