Erdoğan: Sabahın ilk ışıklarına kadar uyumadım

"Ayasofya'nın 86 yıl sonra ibadete açılmasına vesile olan lider" olarak tarihe bir kez daha adını yazdıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o karar sonrası yaşadığı duygu yoğunluğunu ilk kez anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihe geçen ulusa sesleniş konuşması ve sonrası için, "Sabahın ilk ışıklarına kadar uyumadım" yorumu yaptı.

Gündem 13.07.2020 - 21:44 13.07.2020 - 21:44 Bülent Deniz

   Danıştay 10. Dairesi'nin verdiği karar ile Fatih Sultan Mehmet'in emaneti Ayasofya, 86 yıl sonra cami statüsünü yeniden kazanarak Müslümanlar için ibadete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay kararının ardından “ulusa sesleniş” konuşması yaparak Ayasofya’yı 24 Temmuz Cuma günü ibadete açmayı planladıklarını duyurdu.

Erdoğan tarihe geçen konuşmasında "bağımsızlık" vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı;

"Ayasofya'nın ibadete açılıyor olması, ülkemizin egemenlik hakkı kullanımından ibarettir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağı neyse, başkenti neyse, ezanı neyse, dili neyse, sınırları neyse, 81 vilayeti neyse, Ayasofya'nın vakfiyesine uygun şekilde camiye dönüştürülmesi hakkı da odur. Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz."

ERDOĞAN O KARAR SONRASI DUYGU YOĞUNLUĞUNU İLK KEZ DİLE GETİRDİ...

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılma kararı vatandaşlar arasında büyük sevinçle karşılanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da o tarihi günle ilgili duygu ve düşüncelerini ilk kez paylaştı.
Cengiz Er konuyla ilgili tebriklerini iletmek üzere görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine, o tarihi gecede "Sabahın ilk ışıklarına kadar uyumadım" dediğini aktardı.

Cengiz Er görüşmeye ilişkin sosyal medyada paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı;

"Sayın Cumhurbaşkanımla konuştum ve ailemizin büyüğü olarak o tarihi Ayasofya nutku için tebrik ettim.
Bir de gazeteci sorusu sordum tabii...
O gece nasıl uyudunuz?
'Sabahın ilk ışıklarına kadar uyumadım' dedi.
Nasıl uyusun ki... Kime nasip olur böyle bir şey?"
 

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@