Erdoğan: Sivil-Terörist Diye Ayırt Etmeseydik Afrin Çoktan Bitmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TSK'nın Afrin'de terör hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı'nda sivil hassasiyetine dikkati çekti.

Siyaset 23.02.2018 - 12:37 23.02.2018 - 12:37 Bülent Deniz




Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"2019 seçimleriyle Türkiye yepyeni bir yönetim sistemine geçecektir"

- Büyük Kongre için hazırlıklarımıza başlayacağız. Milletimizin teveccühüne layık olabilmek için hep birlikte daha çok çalışmak zorundayız. Her geçen gün 2019 seçimlerine hazırlık hususunda attığımız adımları sıklaştırmak çalışmaları yoğunlaştırmak zorundayız. 2019 seçimleri herhangi bir seçim değildir. 2019 seçimleriyle Türkiye yepyeni bir yönetim sistemine geçecektir. Şimdiden mahalli idareler seçimlerindeki hedefimizi de yüzde 50'nin üzerinde olarak görmek zorundayız. Milletvekili seçiminde partinin ağırlığı çok önemlidir, mahalli idareler partiyle kazanılmaz, seçeceğimiz adaylarla da çok ilintilidir.

"Hiç kimsenin kişisel hesabıyla kibriyle uğraşamayız"

- Bu partinin çatısı altında siyaset yapan her arkadaşımın vizyonu tüm dünyayı içine alacak zenginlikte olmak durumundadır. Aksi taktirde başka partilerde şahit olduğumuz gibi sinsi ayak oyunlarının altında kaybolup gideriz. Her kim AK Parti'yi böyle bir kısır döngüye sokmaya çalışırsa şahsımı karşısında bulur.Türkiye böyle bir tarihi süreçten geçerken hiç kimsenin kişisel hesabıyla kibriyle uğraşamayız, vakit kaybedemeyiz. Çalışacağız daha çok çalışacağız.

"Asıl yenilik milletvekili seçimlerinde"

- AK Parti ve MHP olarak kurduğumuz ortak komisyon seçim ittifaklarıyla ilgili çalışmalarını tamamladı. Kanun teklifini Meclis'e sunduk. Bu kanun teklifinde mahalli seçimlerle ilgili herhangi bir yenilik yok. Ağırlık Cumhurbaşkanı ve parlamentoyu ilgilendiren bölümde. Oylar, aynı zarfa yerleştirilip aynı sandığa atılacak. Herkes kendi adayını gösterecek. Asıl yenilik milletvekili seçimlerinde olacak. Birden parti biraraya gelerek seçimlere ittifakla gidebilecek. Seçim pusulasında ittifakın içinde yer alan partilerin isimleri aynı çerçevede yer alacak. Her parti kendi listesiyle seçime gidecek.

"Hedef oydaki zaiyatı minimize etmek"

- Hedef nedir? Oydaki zaiyatı minimize etmek. Seçmenler hangi partiyi istiyorsa ona mührünü vuracak ama oylar birlikte sayılarak milletvekili sayısı belirlenecek. İttifak bölümüne vurulmuş olan ancak herhangi bir partinin amblemine denk gelmeyen oylar da geçerli sayılacak. Örneğin Büyük Birlik Partisi (BBP) başta olmak üzere bu oluşum içinde yer almak isteyen ancak oy dağılımı itibarıyla kendi başına milletvekili çıkarma imkanı bulunmayan partiler ise ittifaktaki herhangi bir partinin listesinde seçime girebileceklerdir.

"Tek fark ittifak partileridir"

- Seçmenler oy kabininde her ikisiylede tercihlerini yapıp aynı zarf içinde sandığa atacaklardır. Seçim sisteminin özünde herhangi bir değişiklik yok. Her parti kendi milletvekillerini çıkaracak. Tek fark ittifak partileridir. 2019 seçimlerde milletvekili ve cumhurbaşkanı adaylarının pusulaları birlikte verilecektir. Pusulanın neresine mühür basılırsa basılsın oyun geçerli sayılması önemli bir yeniliktir.

"İttifaklar hukuki zemine kavuşturulacak"

- Milletin karşısına gizli saklı değil. Herşey önceden ilan edilerek çıkılmış olacak. İttifaklar hukuki bir zemine kavuşturuluyor. CHP başta olmak üzere muhalefet partilerinin itirazlarına baktığımızda mantıklı bir taraf olmadığını görüyoruz. MHP ile başlattığımız bu süreci 2019 seçimlerinde kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu yolculukta tereddüte yer yoktur.

- Türkiye'nin güney sınırlarını terör örgütlerinden koruma kararlılığını her geçen gün tüm dünyaya gösteriyoruz. Her iki ülkeninde kısa sürece yeniden huzura kabuşmasını ümit ettik. Ülkemizde misafir ettiğimiz 3,5 milyon Suriyeli kardeimiz için elimizden geleni yaptık. Suriye'de işlerin yoluna girmesi yerine terörün topraklarımıza kadar ulaştığını gördük. Ülkemize yönelik saldırıların altın vuruş mahiyetindki 15 Temmuz milletimizin yeniden şahlanışına vesile oldu. Fırat Kalkanı Harekatıyla Cerablus, El Bab DEAŞ ve PYD teröristlerinden temizlenmiş oldu. Burada yaşayan 140 bin insan topraklarına döndü. Bunu biz sağladık. Yıllarca ülkemizi terör örgütleri üzerinden tehdit edenlere karşı verdiğimiz bu cevap yeni hamlelerinde önünü açtı. Zeytin Dalı bu hamlelerden biridir. Mehmedimiz büyük bir fedakarlık ve cesaretle terör örgütlerinin Türkiye'ye karşı hazırladığı tahkimatları teröristlerin başına geçirerek adım adım Afrin'e ilerliyor. Bu sabah itibariyle 1873 terörist etkisiz hale getirildi, 415 kilometrekare alanında civarı kontrol altına aldık. 1000 köy teröristlerden arındırıldı.

- Derdimiz 3,5 milyon o bölgelerin insanı var. Onları biran önce kendi topraklarına nasıl döndürebiliriz onun derdindeyiz. Bütün bu sürecin stratejisi vardır, taktikleri vardır. Bu yol haritasını yavaş yavaş uygulamaya koymamız gerekirç Bölgedeki hakim tepeler teröristlerden temizlendiği için harekatın daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyoruz. Sisiyle kötü hava koşullarıyla yürüyen bir mücadele. Kar bora demeden askerimiz yola devam ediyor. Afrin şehir merkezini biran önce kuşatıp, teröristlerin dışarıyla temasını kestikten sonra yeni bir stratejiyle yola devam edeceğiz. Ülkemizin varlığı sadece teröristleri ve terörist sevicileri rahatsız ediyor. Afrin'i teröristlerden temizleyerek bölge sakinlerinin kendi yurtlarına dönmelerini sağlayacağız.

- Müttefikimiz olarak gördüğümüz kimi ülkelerin sergilediği riyakarlık hatta ciddiyetsizlik. Dün bu ülkelerden birinin savunma bakanlığı sözcüsü çıkıyor utanmadan sıkılmadan Afrin'de sivillerin öldüğünü söylüyor. Doğu Guta'da her gün yüzlerce çocuğun, sivilin alçakça katledilmesinden en küçük bir rahatsızlık duymuyorsun burada teröristlere verilen mücadeleden rahatsızlık duyuyorsunuz. Sivil, terörist diye ayırt etmeseydik, sivillere dikkat etmeseydik Afrin çoktan bitmişti. Biz Kemal efendinina ağzıyla da hareket etmeyiz. Senin zaten nereye girmeyi doğru bulduğunu bu millet anlamadı ki. Ne Gabar'la ilgili, ne Cudi'yle ilgi, ne Kandil'le ilgili bir derdin var. Onlarla sadece işbirliğin var başka bir şeyin yok. Onun için biz Afrin'in böyle takdim edilmesini kınıyoruz. Kendilerini önce silahlandırdıkları teröristlerin katlettiği evlatlarını zorla ellerinden aldığı sivillere sahip çıkmaya davet ediyoruz . PKK'yı kırk kılığa sokarken düştükleri acınası durumu yüzlerine vurmaktan usandık. Bir yetkilerinin söylediğini öbürü yalanlıyor. Buna rağmen kendilerine çeki düzen vermiyorlar.

- Bi terör örgütüne kimin desteği sağladığına bakıyoruz. Bütçeden kalkıp da bunlara destek çıkarsa ne diyeceğiz? Terörün nasıl beslendiği, belgelerle ortada. Gördüğümüz simalarda hep aynı. Münbiç'teki en tepeden başlayan söylemlerini ortaya koyduğumuz yüzlerce dosya var. Bunu söylediğimizde haklı olduğumuzu söylüyorlar. Yalan makinesi bunlar. Bu yaz hem terör örgütleri ve onları destekleyenler için sıcak geçecek. Hiç durmadan yolumuza devam edeceğiz. İdlib, Halep ortada. Rejim kendi topraklarını kurtarmanın peşinde değil. Varsa başını bu yolda feda etmeye hazır olanlar işte meydan diyoruz. Terör örgütlerinin arkasından bayrak sağlamakla demokrat, özgürlük yanlısı olunmaz, olsa olsa terör örgütü yardakçısı olur.

TRT Haber







Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@