Erdoğan: Zeytin Dalı Harekatında Öldürülen Terörist Sayısı 935'e Yükseldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda şimdiye kadar 935 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Gündem 04.02.2018 - 19:07 04.02.2018 - 19:07Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu ziyaretimi ortak insani değerlere dikkat çekiklmesi, dostluk ve barış mesajları verilebilmesi bağlamında önemli bir fırsat olarak görüyorum. Papa Fransuva Katolik dünyasının ruhani lideri seçildiği 2013 yılından bu yana oldukça aktif bir rol izliyor. Dünyanın farklı bölgelerinde hüküm süren meselelere ilişkin tüm girişimleriyle, uluslararası kamuoyunun da taktirini topluyor. Biz de özellikle Kudüs konusundaki tavrını memnuniyetle karşıladık. Kendisiyle birkaç telefon görüşmem oldu süreç içerisinde. Olumlu yaklaşımları gerçekten Hristiyan dünyasının yeni lideri olarak müşterek neler yapabileceğimizi göstermesi bakımından önemliydi." dedi.

"Terör eylemleri ile ırkçı saldırılar arasında hiçbir fark yoktur"

Papa Franciscus ile yapacağı görüşmeye ilişkin basın mensuplarına bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Papa ile yapacağımız görüşmelerde, Filistin, Kudüs, Suriye, Irak, terörle mücadele, mültecilerin sorunları, insani yardımlar gibi konuları da ele alacağız. Batı dünyasında yükselen islam düşmanlığı ve kültürel ırkçılıkla mücadele konusunda da görüş alışverişinde bulunacağız. Dün İtalya'nın Macerata ilinde meydana gelen ve yabancıları hedef alan eylem Zenofobinin ne kadar büyük bir tehdit olduğunu da göstermiştir. Terör örgütlerinin eylemleri ile bu tür ırkçı saldırılar arasında hiçbir fark yoktur. Bu süreçte kararlı bir duruş sergilenmesi şarttır. Türkiye asırlardır inançlarından dolayı zulme uğrayan herkesin sığınağı olmuş bir ülkedir."

"2020 yılında 30 milyar dolar ticaret hacmi hedefliyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan ziyareti sonrası İtalya'ya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve İtalya Başbakanı Gentiloni ile görüşeceğini belirterek, "İtalya ikili ilişkilerimizin mükemmel seviyede olduğu, bölgesel sorunlar karşısında ortak görüşleri paylaştığımız dost bir ülkedir. Akdeniz havzasının barış ve istikrarı için beraber gayret gösteriyoruz. İki NATO müttefiki olarak birbirimizin güvenliğine katkıda bulunuyoruz. Görüşmelerimizde siyasi, ekonomik, savunma sanayi gibi alanlarda ikili ilişkilerimizi masaya yatıracağız. Ticaret hacmimiz geçen yıl 20 milyar dolara yaklaştı ancak iki ülkenin potansiyeli bunun katbekat üzerindedir. 2020 yılında 30 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz. Ziyaretim sırasında bu hedef doğrultusunda atılacak ikili adımları da görüşeceğiz." diye konuştu.

"Kongreler siyasi partilerin kendi iç meselesidir"

CHP'nin devam eden kurultayıyla gelen soruya cevap veren Erdoğan şunları söyledi:

"Kongreler siyasi partilerin kendi iç meselesidir. Burada zaten malum önce 4-5 aday konuşulurken, sonunda iki adaya düştü ve seçimi kaybeden kişinin yaptığı açıklamalar zaten kongrenin akıbetini, içeriğini, yapısını gayet güzel bir şekilde tanımlıyor. CHP kongresi ile söyleyecek hiçbir sözümüz olamaz."

CHP'nin ÖSO'ya yönelik açıklamalarıyla ilgili de konuşan Erdoğan, "CHP'nin yaklaşımı ne milli ne yerli. PKK'nın yaklaşımı ne ise CHP'nin de odur" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda şimdiye kadar 935 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

TRT Haber/AA

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@