Erdoğan'dan İran'a 'Ermanistan' uyarısı

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan geriliminde Ermenistan’a arka çıkan İran’ı uyardı.

Dünya 23.10.2020 - 14:56 23.10.2020 - 14:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Türkiye-İran ilişkilerini geliştirecek ve terörle mücadelede işbirliğini güçlendirecek hususların ele alındığı görüşmede, Azerbaycan-Ermenistan meselesi ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konular değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İran’la yakın işbirliği ve dayanışma içinde olmayı ortak çıkarların ötesinde komşuluk hukukunun gereği olarak gördüklerini belirtti.

ERDOĞAN'DAN İRAN'A HAKLIYLA HAKSIZI AYIRIN MESAJI

Azerbaycan topraklarındaki işgali ve saldırıları ile kriz başlatan Ermenistan’ın sivil halka karşı yaptığı saldırıların savaş suçu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu meselede haklı ile haksızı, işgal edilen ile işgalciyi ayırt eden bir noktada durmanın mühim olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin birliğini ve bütünlüğünü tehdit eden PKK/YPG örgütüne karşı ortak hareket etmenin ve İdlib’de ateşkesin korunmasının, istikrarın sağlanmasına yönelik ortak çabaların müspet sonuçlar doğurması için gerekli olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@