Erdoğan'dan NATO'ya çağrı: Suriye'ye neden gelmiyorsun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mersin 6. Olağan İl Kongresi'nde sefer görev emrini bir kez daha hatırlattı ve NATO'ya Suriye çağrısında bulundu.

Siyaset 10.03.2018 - 14:50 10.03.2018 - 14:50 Bülent Deniz
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Mersin 6. İl Kongresi'ndeki konuşmasında, "Afrin'e girdik giriyoruz. Zeytin Dalı Harekatı'nda kahramanlarımız destan yazıyor. Şu ana kadar 900 KM alan teröristlerden temizlendi" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:
"Biz bu işgal güçlerini çok iyi biliriz"

Türkiye, tarihinde sömürge ayıbı olmayan, işgal lekesi bulunmayan tek ülkedir. Bana isim verdirtmesinler. Biz bu işgal güçlerini çok iyi biliriz, bunları çok iyi tanırız. Biz sadece hem kendimiz hem de dostlarımız için güvenli ve müreffeh bir gelecek istiyoruz.

"Afrin'i ele geçirmek 3 günlük işti"

Biz, teröristler ve kimi ülkeler gibi vicdanımızı, ahlakımızı, hassasiyetlerimizi rafa kaldırmış olsak Afrin'i ele geçirmek 3 günlük işti.

"Artık eski Türkiye yok"

Bizim Suriye'de tek bir amacımız var. O da sınırlarımız boyunca terör örgütünü Suriye topraklarından atmak. Onlar zannettiler biz ilerleyelim, Türkiye seyreder. Artık eski Türkiye yok. O senin dediğin Türkiye eski'de kaldı.

Biz millet olarak tarihimiz boyunca hep kuruluşun, dirilişin, yaşatmanın peşinde koştuk. Bugün de aynısını yapıyoruz. Biz işgale değil, kardeşlerimizi terör örgütlerinden kurtarmaya ve aydınlık geleceklerine destek vermeye gidiyoruz.

"Münbiç'i, Ayn el Arap'ı Tel Abyad'ı da temizleyeceğiz"

Cerablus'u, Rai'yi, Azez'i, El Bab'ı nasıl teröristlerden temizledikten sonra elektriğinden suyuna, eğitiminden sağlığına tüm altyapı ve üstyapı hizmetleriyle ayağa kaldırmışsak Afrin'i de öyle yapacağız. Ardından, teröristlerden arındırdıktan sonra Münbiç, Ayn el Arap, Tel Abyad, Resulayn, Kamışlı, buraları da teröristlerden temizleyeceğiz.

"Ey NATO, Suriye'ye neden gelmiyorsun?"

Ey NATO neredesin? Bu kadar mücadele eriyoruz, Türkiye NATO'nun üyesi değil mi? Ey NATO Afganistan'da çağırdın geldik, Somali'ye Balkanlara geldik. Şimdi de ben çağırıyorum. Türkiye tehdit altında niye gelmiyorsun? Adil davranın. Sadece kuru kelamlar bizi doyurmuyor. Lafa geldi mi insan hakları konusunda ahkam kesenler, Suriye'de Irak'ta adeta gözleri görmez, kulakları duymaz hale geliyor.

Bunların tek amacı petrolüdür, yeraltı ve yerüstü kaynaklarıdır. Bu felaketten en büyük zararı terör örgütleriyle ilişkisi olanlar görecektir.

"Yanlış bakarlarsa iki parmağımız gözleinde olur"

Terör örgütünün ve onu destekleyenlerin Suriye'de neyi amaçladıklarını çok iyi biliyoruz. Onun için de onların üzerine üzerine gidiyoruz. Ama kimse bize yanlış bakmasın. Eğer bize yanlış bakarlarsa o zaman iki parmağımız bunların iki gözünde olur.

KONGRE ÖNCESİ VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"3195 terörist etkisiz hale getirildi"

Değerli kardeşlerim malum bu ara aynı zamanda Afrin'deki ilerleyişimiz devam ediyor. Burada bir terör koridoru oluşturmak istediler. Biz dedik ki 'buna müsaade etmeyeceğiz, yanlış yapıyorsunuz' Dinlemediler.

"Önce ben, sonra siz hep beraber gideceğiz"

Güvenlik güçlerimiz hep birlikte onlara gereğini yapmaya başladı. Şu an itibariyle Afrin'de eğer komuta kademesi 'sefer görev emri olanlar gelsinler' dedikleri zaman önce ben, sonra da siz beraber gideceğiz. Zira bir tek şeye inanıyoruz. Nedir? Şehadet... Bu makam peygambere en yakım makam. İşte Bu makama inananlar şu anda yürüyor. Şehitlerimiz var ama mukayese edilemeyecek kadar da terörist etkisiz hale getirildi. Bizim şehitlerimizin bu noktada akıttıkları kanın neticesi ortada ve Afrin alındığı andan itibaren nereye teslim edilecek? Sahiplerine... Oranın sahipleri şu veya değil. Oranın sahipleri kimse onlara teslim edilecek.

"Nerede terörist varsa biz oradayız"

Şu an itibarıyla yaklaşık 850 kilometrekare bizim kontrolümüz altında. Hedef, 2 bin kilometrekareyi kontrolümüz altına almak. Gerisi gün ola harman ola. Ona da devam edeceğiz. Onun da hesabını ayrıca yapıyoruz. Niye? Bizim derdimiz topraklar değil, bizim derdimiz oradaki teröristlerin temizlenmesi. Nerede terörist varsa biz oradayız.

"Sabır bir yere kadar"

Bunlar bizi rahatsız ediyor, bunlar bizim sınırlarımız taciz ediyor. Ne yapacaktık? Sabır sabır sabır bir yere kadar. Sabrettik, şimdi de adımı attık. Sabreden kişi zafere ulaşır.

"Birbirimizi yaratandan ötürü seveceğiz"

Sizlerden bir şey istiyorum. Sizin birliğinizi istiyorum. Sizin beraberliğinizi istiyorum. Zira siz kardeşsiniz. Biz birbirimizi yaratandan ötürü seveceğiz. Onun için bizim Rabia’mız var biliyorsunuz. Bizim Rabia’mızda neler var? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet...

"Benim milletime çok çektirdiler"

İnlerine gireceğiz demiştim. Gabar'da inlerine girdik, Tendürek'te inlerine girdik. Girmeye devam edeceğiz. Birisi kaçmış gitmiş Pensilvanya'ya, öbürü gitmiş Almanya'ya, öbürü Hollanda, öbürü şurada, öbürü burada... Nereye giderseniz gidin, siz kaçacaksınız, biz kovalayacağız. Nereye giderseniz gidin, siz kaçacaksınız biz kovalayacağız. Zira benim milletime çok çektirdiler. Böldüler milletimi, ümmeti parçaladılar. Biz bunlara sessiz kalamayız.

Şimdi son sözlerime geliyorum. Afrin'e yürüyenler, Mehmedimiz, askerlerimiz. Diyor ya Yahya Kemal; Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!

Evet, ordumuz yürüyor. Değerli kardeşlerim bu ilginiz, alakanıza teşekkür ediyorum. Hanım kardeşlerime bir şey söylüyorum. Mart 2019 seçimlerine hazır mıyız? Kasım 2019 seçimlerine hazır mıyız? Gümbür gümbür gelecek miyiz?

Yorumlar
Oğuzhan Asiltürk'ten Saadet Partisi'ne çağrı: Bana itaat sözü verdiniz
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@