Erdoğan'dan yaptırım resti! 'Yunanistan'ın Libya ile ne alakası var?'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus'ta yaptığı açıklamada "Libya'daki olumsuz gelişmeler sadece Libya'da kalmıyor komşu ülkeleri rahatsız ediyor.Tunus Cumhurbaşkanı ile Libya'da ateşkesin sağlanması için işbirliğini görüştük. Türkiye’ye karşı yaptırım hevesleri bu dönemde arttı. Yunanistan'ın burada herhangi bir söz sahibi olması diye bir şey söz konusu değildir." dedi.

Gündem 25.12.2019 - 16:48 25.12.2019 - 16:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüşmek üzere Tunus'a geldi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada şunları söyledi;

KOMŞU ÜLKELER CİDDİ MANADA RAHATSIZ OLUYOR

"Bu bölgede 500 bine yakın bir mültecinin olması Tunus’a ciddi bir yüktür. Bu yükün altından bir an önce kalkmak gerekiyor. Bundan daha sonra öyle bir hal alıyor ki terörize bir durum ortaya çıkıyor. Bu terörize durum da oradaki halkları ciddi anlamda rahatsız ediyor. Libya’daki bu olumsuz gelişmeler sadece Libya’da kalmıyor aynı zaman komşu ülkeler bundan ciddi manada rahatsız oluyor. 

ATEŞKES İÇİN İŞBİRLİĞİNİ GÖRÜŞTÜK

Bizim Libya’da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi sürece dönülmesi anlamında yürütebileceğimiz iş birliği neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu.

YAPTIRIM RESTİ: YUNANİSTAN'IN  LİBYA İLE NE ALAKASI VAR?

Türkiye’ye karşı yaptırım hevesleri bu dönemde arttı. Yunanistan’ın Libya ile ne alakası var? Münhasır ekonomik bölgeyle bir ilgisi yok. Libya ve Türkiye arasındaki bağlantı bellidir. Bu konuda yetki sahibi 2 ülke var Libya ve Türkiye.Yunanistan'ın burada herhangi bir söz sahibi olması diye bir şey söz konusu değildir.

MUTABAKAT TBMM'DEN GEÇTİ

Libya’nın şu an meşru bir başbakanı var. Sayın Sarraj ile bu görüşmeyi heyetiyle beraber gerçekleştirdik. İstanbul’da kendilerini ağırladık müzakeresini değerlendirmesini yaparak imzalar atıldı. TBMM’den de mutabakat metnini anlaşmayı geçirmiş bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu anlaşmayı devam ettireceğiz.

TÜRKİYE ASKER GÖNDERECEK Mİ?

Biz hiçbir yere bugüne kadar davetsiz misafir olmadık. Herhangi bir davet olursa bunu değerlendiririz adımlarımızı buna göre atarız. Sormak lazım acaba şu anda Libya’da bulunan ve bunların 5 bini Sudan’dan 2 bini Rusya’dan gelenler oraya hangi sıfatla geldiler. Hangi bağlantıları var. Türkiye ise davete icabet eder. Aramızda en azından bir mutabakat metni var. Ama bunların hiçbir bağı yok. Hiçbir bağı olmadığı halde onların ne işi var burada. Hafter meşru değildir. Gayri meşru olarak durumdan vazife çıkartıyor. Uluslararası alanda karşılığı olan Sarraj’dır."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@