Erdoğan'ın bürokraside ve medyada 'Albayrak' tasfiyesi yapacağı belirtildi

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak'ın istifasının bürokrasi ve hükümete yakın medyada geniş çaplı bir değişikliği de beraberinde getirebileceğini öne sürdü.

Siyaset 17.11.2020 - 16:08 17.11.2020 - 16:08

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’dan istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen hafta ‘hukuk, ekonomi ve demokraside’ yeni bir reform dalgası başlatacağını ilan etti. Gazeteci-yazar Murat Yetkin ise Albayrak’ın istifasının bürokrasi ve hükümete yakın medyada geniş çaplı bir değişikliği de beraberinde getirebileceğini yazdı.

‘yetkinreport.com’daki ‘Bürokraside gergin bekleyiş: kim gidecek, kim kalacak?‘ başlıklı yazısında, değişimin kamu bankalarından finans kuruluşlarına, THY’den Turkcell’e, BOTAŞ’tan Çaykur’a ve diğer bakanlıklara da uzanabileceğini belirten Yetkin, yazısında şu satırlara yer verdi:

“Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığını bırakması ardından ekonomideki hasarı atlatmak amacıyla göstermelik önlemleri reform diye öne çıkaracak. Ancak bu göstermelik önlemler bürokraside pek çok ismi gergin bekleyiş içine itti. Çünkü Albayrak ile gelen isimlerin çoğunun Albayrak’la beraber gitme ihtimali ortaya çıktı. Ankara’daki soru, “Kim gidecek, kim kalacak?” sorusu.

Şu anda gergin bekleyiş içinde olan yüksek bürokratik kademelerde ve yönetim kurullarında olanlar daha çok Albayrak’a bağlı ve kontrolü altındaki kurum ve kuruluşlarda bulunanlar.

…Erdoğan’ın devlet yönetimindeki operasyonu Hazine ve Maliye Bakanlığı ile sınırlı kalmayabilir.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@