Esed'in Türkiye planı: Göç kaosu

Esed rejiminin son haftalarda Türkiye, Rusya, İran arasında tesis edilen Astana sürecine rağmen İdlib bölgesine yaptığı kanlı saldırılar Ankara'yı harekete geçirdi.

Dünya 31.05.2019 - 12:32 31.05.2019 - 12:32

Suriye'nin İdlib kentinin kırsal mahalleleri ile kasaba ve köyler, son günlerde Rusya'nın desteklediği rejimin şiddetli hava saldırılarıyla harabeye döndü. Savaş uçakları İdlib’in yanı sıra Hama'nın kuzeyinde kırsaldaki yerleşim yerleriyle, okul ve hastaneleri de hedef alıyor.

SuperHaber'e ulaşan bilgilere göre; İdlib'de durum giderek ciddi bir hal alıyor.

Rejimin saldırılarının amaçlarından bir tanesinin, sayıları yüz binler ile ifade edilen İdlib'deki sivil mağdur halkı Türkiye'ye doğru bir göçe zorlamak olduğu değerlendiriliyor.

Bu nedenle Ankara Esed rejiminin bu "göç kaosu" hesaplarını boşa çıkartmak için bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

Olası göç dalgasının sınırın ötesinde karşılanması, güvenlik tedbirlerinin alınması ve İdlib'de rejimin saldırılarının durdurulması yönünde Rusya ve İran'a net baskıda bulunulması konusunda, daha önce alınan tedbirlerin daha da genişletilmesi yönünde karar alındı.

Bu çerçevede dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus lider Vladimir Putin ile telefon görüşmesinde bu konuyu da özellikle gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana mutabakatındaki çatışmasızlık sürecinin korunması gerektiği ve Türkiye gibi, diğer aktörlerin de bu konuda çaba sarf etmesinin hayati olduğu tezini bir kez daha seslendirdi.

BAYRAM ÖNCESİ SINIRDA TEYAKKUZ!

SuperHaber'e bilgi veren kaynaklar konuyla ilgili, "Yaklaşan bayram öncesinde, sınırda güvenlik ve istihbarat birimlerinin koordinasyon toplantıları devam edecek, İdlib'de oluşacak bir olumsuz durumun engellenmesi için bayramda da tüm ilgili birimler teyakkuz halinde bulunacak." ifadelerini kullandı.

Bu çerçevede sınırdaki askeri birliklerin yanı sıra AFAD ve Kızılay'a bağlı birimler de alarma geçti.

Tüm bunlar yaşanırken, geçtiğimiz haftalarda 10 numaralı Türk gözlem noktasına topçu atışıyla saldırıda bulunan Esed rejiminin benzer davranışlarda bulunması halinde misliyle yanıt alacağı ve bunun Türkiye'ye doğrudan yapılmış bir saldırı sayılacağı yönünde de Rusya, İran ve Esed rejimine açıkça uyarıda bulunuldu.

Kaynak: SuperHaber

Yorumlar