Eşek arılarına elektromanyetik verici takıp, yuvalarını tespit ettikten sonra öldürdüler!

Amerika'nın başına bela olan Asya dev eşek arasını öldürmek için çalışan bilim insanları, yakaladıkları eşek arılarına elektromanyetik verici takıp, yuvalarını tespit ettikten sonra hepsini öldürmeye başladı.

Dosya 24.12.2020 - 22:35 24.12.2020 - 22:35 Bülent Deniz

Amerikalı bilim insanları, geçen yıl Kuzey Amerika'da ilk önce Britanya Kolumbiyası'nda ve sonra da Washington Eyaleti'nde görülmesinin ardından, Asya dev eşek arısını bulmaya ve yok etmeye çalışıyor. Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı'ndan bir grup entomolog ekim ayı sonlarında bir ağaç boşluğundaki istilacı eşek arılarına odaklandı. Kablosuz RF teknolojisini kullanarak yuvayı ortadan kaldırdı ve nüfus yayıldıkça daha fazla yuva anlamına gelebilecek kraliçeleri öldürdü.

ELEKTROMANYETİK VERİCİYLE YUVALARI TESPİT EDİP, YOK ETTİLER

Bilim insanları ayrıca canlı bir eşek arısını yakalayıp yuvasına kadar takip etmenin bir yolunu bulmaya karar verdi. Birden fazla eşek arısını yakalanıp elektromanyetik verici takıldı. Verici sayesinde böylece eşek arılarının yuvaları tespit edilipp, imha edildi. Washington ve British Columbia'daki bilim insanları, eşek arılarının tutunamadan ortadan kaldırılması için çalışıyor. Asya devi eşek arısının toprağa yuva yaptığı biliniyor, ancak yerleri tespit edilemiyordu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK EŞEK ARISI

Asya devi eşekarısı yaban mersini, ahududu ve diğer mahsulleri dölleyen yerel bal arıları da dahil olmak üzere yerli böcekler üzerindeki ölümcül etkileri nedeniyle Kuzey Amerikalı çiftçiler ve çevre için potansiyel bir tehdit olarak kabul edildi. Birkaç saat içinde bir arı kovanını yok edebilen eşek arıları, kurbanlarının kafasını kesip, arı parçalarıyla kendi yavrularına besleyebilirler. Eşek arıları birden çok kez sokabilir ve hatta bir kişinin gözlerine zehir püskürttüğü bilinmektedir. Dünyanın en büyük eşek arısı birkaç saat içinde diğer tüm arı türlerinin başını keserek öldürmesiyle ünlü ve ısırığı insanlar için oldukça ölümcül.

Yorumlar
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Casus yazılım skandalı büyüyor! Macron cep telefonunu değiştirdi...
Taliban: Türkiye'nin Afganistan'a girmesine izin vermeyeceğiz
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@