Eski AYM Başkanı Haşim Kılıç yeni partiye katılacak mı?

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Başkanı Haşim Kılıç'ın yeni partiye katılıp katılmayacağı kendisine soruldu. Kılıç, soruya verdiği cevapta 'ilkeler'e vurgu yaptı.

Gündem 06.10.2019 - 17:44 06.10.2019 - 17:44

Anayasa Mahkemesi Başkanı iken Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 52. yılı nedeniyle düzenlenen programda yaptığı konuşma ile dikkatleri üzerine çekmişti. Kılıç, o dönem Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, TBMM Başkanı olan Cemil Çiçek ile Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bulunduğu salonda Twitter erişim yasağının kaldırılması kararı ile ilgili değerlendirmeler yapmıştı. Kılıç'ın konuşması sırasında Erdoğan'ın gergin olduğu gözlenirken, Gül'ün bıyık altından gülümsediği görülmüştü.

YENİ PARTİYE KATILACAK MI?

Kılıç, siyaset gündemine ilişkin kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevapla yine gündemde... VOA Türkçe muhabirinin yönelttiği soruları cevaplayan Kılıç'ın ifadeleri şu şekilde:

VOA Türkçe: Türkiye siyasetinde iktidar partisi AK Parti’den kopuş var. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ayrı ayrı yeni siyasi parti oluşumlarına öncülük ediyorlar. Bu oluşumlardan size teklif geldi mi? Siz kendinizi siyasetin içinde görüyor musunuz, görüyorsanız hangisinde?

Haşim Kılıç: Emekli olduğumdan beri bu soruluyor ama benim için siyaset konusunda verilmiş bir karar yok. Ama bu arkadaşların hareketlerine bakarız, ilkelerime uygun ve bana ihtiyaç duyacakları noktada olursam şüphesiz destek vermeye çalışırım. Ama benim için kadrolar, tüzükler, programlar, ne yapacakları, ne yapmak istedikleri bunlar çok önemli. Bu konuda herhangi bir açıklık henüz yok. Sanıyorum arkadaşlar bu konuda halen çalışıyorlar. Bu çalışmalardan sonra durum açıklığa kavuşabilir diye düşünüyorum.

VOA Türkçe: Bu isimlerle temaslarınız oldu mu? Mesela Abdullah Gül’le temasınız oldu mu?

Haşim Kılıç: Söylediğiniz isimler yeni değil, benim 50 yıllık ta üniversite yıllarından beri görüştüğüm dostlarım. Dolayısıyla her zaman ülke meseleleriyle, siyasetle ilgili her türlü konuşmaları yaparız.

Yorumlar