Esrar kanser tedavisinde ne kadar etkili? Amerikan Kanser Toplumu açıkladı...

Esrar kanser tedavisinde kullanılıyor mu? Kanser tedavisinde esrar nasıl ne zaman kullanılıyor? İşte esrarın kanser tedavisindeki yerini ortaya koyan American Cancer Society'in paylaştığı bilgiler...

Dosya 13.12.2020 - 00:13 13.12.2020 - 00:13

Cancer.org'de yer alan bilgilere göre, Kenevir, yüzyıllardır bitkisel ilaçlarda kullanılmaktadır. Bilim adamları, esrarda biyolojik olarak aktif birçok bileşen ortaya koydu. Bunlara kannabinoidler denir. En iyi incelenen iki bileşen, delta-9-tetrahidrokanabinol (genellikle THC olarak adlandırılır) ve kannabidiol (CBD) kimyasallarıdır. Diğer kannabinoidler üzerinde de çalışmalar devam ediyor.

Esrar ağrı ve mide bulantısını hafifletmeye, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve bir antioksidan görevi görebilir. Kannabidiol, kriz nöbetlerin tedavisine yardımcı olabilir, anksiyeteyi ve paranoyayı azaltabilir.

Yenilebilir esrar: Yemeklik yağlarda, içeceklerde, unlu mamullerde ve şekerlemelerde kullanıldığı gibi ağızdan alındığında THC zayıf bir şekilde emilir ve saatler sürebilir. Bir kez emildiğinde, beyni THC'den farklı şekilde etkileyen ikinci bir psikoaktif bileşik üreten karaciğer tarafından işlenir. Esrar eklenmiş gıdalardaki THC miktarının genellikle bilinmediğini ve çok fazla THC almanın aşırı doz belirtilerine neden olabileceğini bilmek önemlidir.

Solunan marihuana : Esrar içildiğinde veya buharlaştırıldığında THC kan dolaşımına girer ve beyne hızla gider. İkinci psikoaktif bileşik küçük miktarlarda üretilir ve bu nedenle daha az etkiye sahiptir. Solunan esrarın etkileri ağızdan alınan esrardan daha hızlı kaybolur.

Esrar kansere karşı nasıl etkili oluyor?

Kanser kemoterapisinde mide bulantısı ve kusmanın tedavisinde esrarın yardımcı olabileceği tespit edildi. Birkaç çalışma, solunan esrarın nöropatik ağrının (hasarlı sinirlerin neden olduğu ağrı) tedavisine yardımcı olabileceğini buldu Esrarın yapılan çalışmalarda HIV hastalarında gıda alımını iyileştirmeye de yardımcı olduğu ortaya çıktı. Uzun zamandır klinik deneylerde esrar özü alan kişilerin daha az ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duyduğunu göstermiştir.

Daha yakın zamanlarda, bilim adamları THC ve CBD gibi diğer kannabinoidlerin laboratuar kaplarında büyüyen belirli kanser hücresi türlerinde büyümeyi yavaşlattığını ve / veya ölüme neden olduğunu bildirdi. Bazı hayvan çalışmaları ayrıca bazı kanabinoidlerin büyümeyi yavaşlattığını ve bazı kanser türlerinin yayılmasını azaltabileceğini öne sürüyor.

İnsanlarda kanser tedavisinde kannabinoidlerin bazı erken klinik deneyleri yapılmıştır ve daha fazla çalışma planlanmaktadır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar kannabinoidlerin kanser tedavisinde güvenli olabileceğini gösterse de, hastalığı kontrol etmeye veya iyileştirmeye yardımcı olduklarını göstermiyorlar.

Kanser tedavisinda tek başına esrara güvenmenin ciddi sağlık sonuçları olabileceği de belirtildi.

Esrarın olası zararları

Esrar, kullanıcılara bazı zararlar da verebilir. Esrarın en yaygın etkisi bir öfori ("yüksek") hissi olsa da, kullanıcının hareket üzerindeki kontrolünü azaltabilir, yönelim bozukluğuna neden olabilir ve bazen hoş olmayan düşünceler veya kaygı ve paranoya duygularına neden olabilir. Esrar vücuda THC ve diğer kannabinoidler sağlar, ancak aynı zamanda tütün dumanında bulunan aynı maddelerin çoğu da dahil olmak üzere kullanıcılara ve yakındaki kişilere zararlı maddeler sağlar.

Kenevir bitkileri, farklı seviyelerde aktif bileşiklerle farklı türlerde bulunduğundan, her kullanıcının deneyimini tahmin etmeyi çok zorlaştırabilir. Etkiler, kullanıcının ne kadar derin ve ne kadar süre soluduğuna bağlı olarak da değişebilir. Aynı şekilde, esrarı ağızdan almanın etkileri de kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca, bazı kronik kullanıcılar esrara sağlıksız bir bağımlılık geliştirebilir.

Kanabinoid ilaçlar

ABD'de tıbbi kullanım için onaylanmış esrar bileşiklerine dayalı kimyasal olarak saf 2 ilaç vardır.

Dronabinol (Marinol®) , ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kanser kemoterapisinin neden olduğu mide bulantısı ve kusmanın yanı sıra kilo kaybı ve iştahsızlığı tedavi etmek için onaylanmış delta-9-tetrahidrokanabinol (THC) içeren bir jelatin kapsüldür. AIDS.

Nabilone (Cesamet®) , THC'ye çok benzeyen sentetik bir kannabinoiddir. Diğer ilaçlar işe yaramadığında kanser kemoterapisinin neden olduğu mide bulantısı ve kusmayı tedavi etmek için ağızdan alınabilir.

Nabiximols , ABD'de halen üzerinde çalışılan bir kannabinoid ilaçtır. Neredeyse bire bir karışım halinde THC ve kannabidiol (CBD) içeren bir bütün bitki özünden oluşan bir ağız spreyi. Kanada'da ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde kansere bağlı ağrının yanı sıra kas spazmları ve multipl sklerozdan (MS) kaynaklanan ağrıyı tedavi etmek için mevcuttur. Şu anda ABD'de onaylanmadı, ancak bir dizi duruma yardımcı olup olamayacağını görmek için klinik deneylerde test ediliyor.

Kannabinoid ilaçlar kanser semptomlarını nasıl etkileyebilir?

Bir dizi çalışmaya dayanarak, dronabinol kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmayı azaltmak için yardımcı ilaç olarak kullanılmaktadır.

Dronabinol'ün HIV'li hastalarda gıda alımını iyileştirmeye ve kilo kaybını önlemeye yardımcı olduğu da bulunmuştur. Kanser hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda, plasebodan veya başka bir ilaçtan (megestrol asetat) daha iyi değildi.

Nabiximols, güçlü ağrı kesici ilaçlarla giderilemeyen kanser ağrısı olan insanlara yardımcı olacağı düşünüldü, ancak yapılan her çalışmada yararlı olmadığı görüldü. Bu ilaç üzerinde hala araştırma yapılmaktadır.

Kannabinoid ilaçların yan etkileri

Diğer birçok ilaç gibi reçeteli kanabinoidler, dronabinol ve nabilon da yan etkilere ve komplikasyonlara neden olabilir.

Bazı insanlar kalp atış hızının artması, kan basıncının düşmesi (özellikle ayağa kalkarken), baş dönmesi veya baş dönmesi ve bayılma sorunları yaşarlar. Bu ilaçlar uyuşukluğun yanı sıra ruh hali değişikliklerine veya bazı kişilerin rahatsız bulduğu "yüksek" olma hissine neden olabilir. Ayrıca depresyon, mani veya diğer akıl hastalıklarını kötüleştirebilirler. Çalışmalarda nabilon alan bazı hastalar halüsinasyonlar bildirdi. İlaçlar, uykululuk ve zayıf koordinasyon gibi sakinleştirici, uyku hapları veya alkolün bazı etkilerini artırabilir. Hastalar ayrıca ağız kuruluğu ve son hafızayla ilgili sorunlar bildirdiler.

Daha yaşlı hastalarda yan etkilerle ilgili daha fazla sorun olabilir ve genellikle daha düşük dozlarda başlanır. Duygusal hastalıkları, paranoya veya halüsinasyonları olan kişiler, kannabinoid ilaçları alırken semptomlarının daha kötü olduğunu görebilir. Bu ilaçlardan birini alırken neler beklemeniz gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Bu ilaçlardan birini ilk almaya başladığınızda ve herhangi bir doz değişikliğinden sonra yanınızda birinin olması iyi bir fikirdir.

Amerikan Kanser Derneği kanserli insanlarda esrar kullanımı hakkında ne diyor?

Amerikan Kanser Derneği, kanser hastaları için kannabinoidler hakkında daha fazla bilimsel araştırma yapılması ihtiyacını desteklemekte ve kanserin ve tedavisinin genellikle zayıflatıcı yan etkilerinin üstesinden gelebilecek daha iyi ve daha etkili tedavilere olan ihtiyacı kabul etmektedir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@