Ev nasıl havalandırılır? Evi havalandırma yöntemleri nelerdir?

Evi havalandırma ve havanın temizlenmesini sağlamadığınız takdirde hem sağlığınızı tehdit eder hem de evin ve eşyaların ömrünü kısaltmış olursunuz. Peki ev doğru yöntemle nasıl havalandırılır?

Yaşam 02.01.2021 - 20:39 02.01.2021 - 20:39 Bülent Deniz

Bahar ve yaz aylarında pencereleri vasistas konumuna getirerek oda havasının sürekli temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise önceliğiniz ısı ve enerji tasarrufu olacağı için olası kayıpları göz önünde bulundurarak mutlaka hızlı havalandırma yapmalısınız. Bunun da en doğru yöntemi evin iki ucunda pencereyi açarak karşılıklı hava akımı yapmasını sağlamaktır. Pencereleri 10 dakika boyunca açık bırakabilirsiniz. Evde bulunma sürenizi göz önüne alarak günde iki ya da üç kez havalandırma yapmanlısınız..Yağmurlu havalarda havalandırma yapmaktan çekinmeyin. Yağmurlu havada dışarıdaki nem evin içindeki nemden daha azdır.

Ayrıca sağlıklı bir hava için çamaşırlarınızı açık alanda kurutmayı tercih etmelisiniz eğer ev içinde kurutuyorsanız, sürekli kullanılmayan bir odayı tercih edin. Kurutulan çamaşırdan yayılan nem sağlığınız için son derece zararlıdır. Özellikle bebekli ve çocuklu evlerde sürekli iç mekanda kurutulan çamaşır solunum sağlığı açısından riskler barındırır.

Temiz bir hava için bitkiler kullanın

İç mekan havasını temiz tutmak için bitkilerden yardım alabilirsiniz. Odalara yerleştireceğiniz saksılar hem evin atmosferini temizleyecek hem de dekoratif bir görünüm sunacaktır. Evin havasını temizleyen bitkiler içinde; Aloe vera bitkisi, gerbera ve papatyalar, barış zambağı, yılan bitkisi, bambu, örümcek çiçeği en etkilileri olarak sayılabilir.

Yorumlar
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@